Œwietlica w naszej szkole

W naszej szkole nie ma œwietlicy z prawdziwego zdarzenia: oddzielnej sali czynnej przez ca³y dzieñ, ale nie oznacza to, ¿e uczniowie pozbawieni s¹ mo¿liwoœci korzystania z takiej opieki.

Zajêcia œwietlicowe zosta³y zorganizowane na potrzeby szko³y: na pierwszych godzinach lekcyjnych dla m³odszych dzieci, które rozpoczynaj¹ lekcje póŸniej, a nie maj¹ mo¿liwoœci przyjazdu innym autobusem, oraz po lekcjach, kiedy to m³odsi i starsi uczniowie oczekuj¹ na powrót do domu autobusem szkolnym albo te¿ czekaj¹ na odbiór przez rodziców, którzy wracaj¹ z pracy.

W zajêciach tych uczestnicz¹ uczniowie szko³y podstawowej, gimnazjum, jak i dzieci z oddzia³u przedszkolnego. Dla najm³odszych zajêcia œwietlicowe s¹ okazj¹ do zintegrowania siê z innymi uczniami, nabycia umiejêtnoœci samodzielnego radzenia sobie w ró¿nych sytuacjach szkolnych, jak równie¿ dostrze¿enia i rozwijania swoich zainteresowañ i zdolnoœci. Dzieci najm³odsze w œwietlicy maj¹ zapewnion¹ pomoc i wsparcie nie tylko opiekuna, ale równie¿ swoich starszych kolegów, którzy czuj¹ siê odpowiedzialni za ca³¹ grupê. Wspó³praca tak zró¿nicowanej wiekowo grupy przynosi pozytywne efekty: starsi przy wsparciu nauczyciela pomagaj¹ w t³umaczeniu trudniejszych tematów m³odszym, radz¹ jak wykonaæ zadanie domowe, s³u¿¹ swoim doœwiadczeniem w odszukaniu potrzebnych informacji w s³ownikach czy w Internecie. M³odsi czuj¹ wsparcie starszych kolegów i kole¿anek, dziêki czemu maj¹ poczucie akceptacji i bezpieczeñstwa, gdy¿ w ka¿dej sytuacji mog¹ siê zwróciæ nie tylko do opiekuna œwietlicy, ale równie¿ do innych uczestników zajêæ.

Zajêcia œwietlicowe daj¹ mo¿liwoœæ rozwijania zainteresowañ i zdolnoœci. Dzieci i m³odzie¿ bawi¹ siê i ucz¹ przy komputerze z dostêpem do Internetu, korzystaj¹ z gier planszowych, bior¹ udzia³ w zabawach towarzyskich, kszta³tuj¹ wyobraŸniê i kreatywnoœæ buduj¹c zamki i domki z klocków, uk³adaj¹c opowiadania i wykonuj¹c do nich ilustracje. Chêtnie te¿ korzystaj¹ z sali gimnastycznej, gdzie graj¹ w pi³kê no¿n¹, siatkówkê, koszykówkê, rywalizuj¹ w zawodach sportowych na weso³o. I nie ma znaczenia, kto ile ma lat, sk¹d pochodzi, jakiej jest p³ci – uczestnicy zajêæ œwietlicowych w naszej szkole tworz¹ jedn¹ zwart¹ grupê, w której ka¿dy czuje siê wa¿ny i bezpieczny.

Opiekunowie œwietlicy: K. Ka³amajska i K. Tomczyk