U NAS

Organizacja Pracy Szko³y

Dla rodziców

Dokumenty

Klasy

Plan Lekcji

Pracownicy szko³y

Samorz¹d Uczniowski

Nasi Najm³odsi

Z uczniowskich zeszytów

Konkursy

Kronika Szkolna

Galeria

Ciekawe strony

   

   

   

   

 

 

______________________________________________________________________________________

Informacja dla Rodziców przekazana przez Powiatow¹ Stacjê Sanitarno-Epidemiologiczn¹
w Starogardzie Gdañskim

wiêcej informacji pod podanym adresem poni¿ej:

http://wsse-poznan.pl/menu-strony/oddzialy/oddzial-higieny-dzieci-i-mlodziezy/problematyka-wszawicy

______________________________________________________________________________________
 

 

______________________________________________________________________________________
 

 

 


 

______________________________________________________________________________________

 


 

______________________________________________________________________________________

 

Informujemy Rodziców, ¿e Stowarzyszenie Edukacji bez Granic i Pracownia Testów Psychologicznych w Gdañskich zwróci³o siê do Szko³y z proœb¹ o umo¿liwienie przeprowadzenia wœród uczniów badañ normalizuj¹cych testy badawcze. Wyjaœniamy, ¿e badania bêd¹ anonimowe i s³u¿¹ wy³¹cznie do zbiorczych analiz statystycznych. Reprezentatywna grupa uczniów otrzyma zgody na przeprowadzenie badania.

Za zrozumienie i wyra¿enie zgody, z góry dziêkujemy.

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

 

Nieodp³atne podrêczniki - informacja dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Uprawnieni uczniowie maj¹ prawo do bezp³atnych podrêczników, które s¹ na stanie biblioteki szkolnej, a udostêpniane s¹ na zasadach obowi¹zuj¹cych ka¿dego jej czytelnika.
Za zniszczone i zagubione podrêczniki rodzic zobowi¹zany jest do pokrycia strat.

Obowi¹zuj¹ce zasady p³atnoœci za podrêczniki – zapewnione przez MEN i pochodz¹ce z dotacji celowej okreœlone s¹ w prawie, a ni¿ej opracowane przez Pani¹ Beatê Matosek Zastêpcê Dyrektora Departamentu Ekonomicznego MEN:

W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia:

1. Podrêcznika do klasy I, II i III zapewnionego przez Ministra Edukacji Narodowej szko³a mo¿e ¿¹daæ od rodziców ucznia zwrotu:
· kwoty 4,34 z³ za ka¿d¹ z czterech czêœci „Naszego elementarza”
do klasy I szko³y podstawowej;
· kwoty 4,21 z³ za ka¿d¹ z dziewiêciu czêœci podrêcznika „Nasza szko³a” do klasy II szko³y podstawowej;
· kwoty 2,35 z³ za ka¿d¹ z dziesiêciu czêœci podrêcznika „Nasza szko³a” do klasy III szko³y podstawowej.

Kwoty te stanowi¹ dochód bud¿etu pañstwa. Wp³aty dokonuje rodzic ucznia
na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obs³ugiwany przez:
Narodowy Bank Polski Oddzia³ Okrêgowy w Warszawie,
numer rachunku: 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000.
W treœci przelewu nale¿y wpisaæ: „zwrot za podrêcznik do klasy …”, podaj¹c klasê (I, II lub III), której dotyczy zwrot.

Podstawa prawna:
Art. 22ak ust. 3 pkt. 2 i ust. 4 ustawy o systemie oœwiaty, w brzmieniu nadanym ustaw¹ z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oœwiaty i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 811) stanowi, ¿e w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podrêcznika szko³a podstawowa mo¿e ¿¹daæ od rodziców ucznia zwrotu kosztu podrêcznika do zajêæ z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i spo³ecznej w klasach I–III szko³y podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oœwiaty, okreœlonego przez ministra w³aœciwego do spraw oœwiaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzêdu obs³uguj¹cego tego ministra. Kwota zwrotu stanowi dochód bud¿etu pañstwa.

2. Podrêczników lub materia³ów edukacyjnych zakupionych ze œrodków dotacji celowej:
· do jêzyka obcego nowo¿ytnego do klasy I, II, III szko³y podstawowej,
· do obowi¹zkowych zajêæ edukacyjnych w klasie IV, V szko³y podstawowej,
· do obowi¹zkowych zajêæ edukacyjnych w klasie I, II gimnazjum,

szko³a mo¿e ¿¹daæ od rodziców ucznia zwrotu kosztu podrêczników lub materia³ów edukacyjnych, zgodnie z procedur¹ okreœlon¹ przez dyrektora szko³y.

Zwrot kosztu zakupu podrêcznika lub materia³u edukacyjnego zakupionego przez szko³ê ze œrodków dotacji celowej stanowi dochód szko³y/jednostki samorz¹du terytorialnego.
W tym przypadku zwrot kosztów zakupu podrêcznika rodzice powinni przekazaæ na rachunek bankowy jednostki samorz¹du terytorialnego - tj. Gminy Starogard Gdañski - informacja w sekretariacie szko³y.

Podstawa prawna:
Art. 22ak ust. 2 i 3 pkt 1 ustawy o systemie oœwiaty stanowi, i¿ szczegó³owe warunki korzystania przez uczniów z podrêczników lub materia³ów edukacyjnych okreœla dyrektor szko³y, uwzglêdniaj¹c koniecznoœæ zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu u¿ywania tych podrêczników lub materia³ów. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podrêcznika lub materia³u edukacyjnego szko³a podstawowa i gimnazjum, mo¿e ¿¹daæ od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podrêcznika lub materia³u edukacyjnego.”
 

______________________________________________________________________________________

 


W poniedzia³ek 12.09.2016 r. w godz. 16.00 – 18.00 odbêd¹ siê spotkania nauczycielskich zespo³ów do spraw udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom naszej szko³y.


Zapraszamy zainteresowanych rodziców.
 


12.09.2016r. odbêd¹ siê spotkania wychowawców z rodzicami:


* dzieci z oddzia³ów przedszkolnych i klas I-III o godz.16.30
* uczniów klas IV – VI o godz.17.00
* uczniów gimnazjum o godz.17.30, a klasy II gimnazjum o godz.18.00
 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW!

12.09.2016r. o godz.19.00 odbêdzie siê spotkanie Oddzia³owych Rad Rodziców.

 

______________________________________________________________________________________

 

 

Kraków, 3 czerwca 2016 roku

KOMUNIKAT PRASOWY

Fundacja Aby ¿yæ, organizator kampanii spo³eczno-edukacyjnej pt. „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!” realizuje dzia³ania edukacyjne skierowane do rodziców w zakresie szczepieñ przeciwko pneumokokom.

„Szczepienia to najskuteczniejsza, bezpieczna i jedyna metoda zapobiegania wielu groŸnym chorobom wywo³ywanym przez pneumokoki. Obecnie, przy powszechnym dostêpie do internetu, rodzice napotykaj¹ wiele nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji odnoœnie szczepieñ. Dlatego, postawiliœmy sobie za cel edukowanie ich w temacie zagro¿eñ ze strony pneumokoków, które s¹ szczególnie groŸne dla ma³ych dzieci oraz przekazywanie rzetelnych informacji opartych na wiedzy medycznej i doœwiadczeniu lekarzy” – mówi Andrzej Kuczara, Prezes Fundacji Aby ¿yæ.

Aby u³atwiæ rodzicom zdobycie wiedzy na temat pneumokoków oraz mo¿liwoœci zabezpieczenia swoich dzieci przed chorobami, które one wywo³uj¹, na potrzeby kampanii powsta³a edukacyjna strona internetowa (www.szczepimy.com.pl). Na stronie rodzice mog¹ uzyskaæ informacje m.in.: co to s¹ pneumokoki, jakie wywo³uj¹ choroby, w jakim wieku nale¿y rozpocz¹æ szczepienie dziecka celem uzyskania najskuteczniejszej ochrony, jak przygotowaæ dziecko do szczepienia, co to s¹ niepo¿¹dane odczyny poszczepienne. Na stronie internetowej funkcjonuje te¿ forum dla rodziców, w ramach którego mo¿na zadaæ indywidualne pytanie lekarzowi, wymieniæ opinie z innymi rodzicami na temat szczepieñ oraz zdrowia dziecka. Dodatkowo zosta³a zamieszczona te¿ interaktywna mapka, która w ³atwy sposób umo¿liwia odszukanie akcji bezp³atnych szczepieñ przeciwko pneumokokom w danym województwie.

Kampania bêdzie mia³a równie¿ swoje ods³ony w telewizji, radio, prasie, ale przede wszystkim w internecie, gdzie rodzice najczêœciej szukaj¹ informacji na temat szczepieñ. Prowadzone bêd¹ równie¿ dzia³ania edukacyjne w mediach spo³ecznoœciowych m.in. fanpage kampanii na Facebooku (facebook.com/szczepimy). Patronat Honorowy nad kampani¹ objêli Rzecznik Praw Dziecka i G³ówny Inspektor Sanitarny oraz towarzystwa naukowe.

Pneumokoki to jedne z bakterii najgroŸniejszych dla zdrowia i ¿ycia ma³ych dzieci, zw³aszcza do 2. roku ¿ycia, kiedy ich uk³ad odpornoœciowy nie jest jeszcze dostatecznie wykszta³cony. Szczepi¹c swoje maluchy przeciwko pneumokokom, rodzice mog¹ uchroniæ je przed powa¿nymi konsekwencjami choroby pneumokokowej, jak g³uchota, padaczka, niedow³ady, opóŸnienie rozwoju psychoruchowego, a nawet zgon. Szczepienia przeciwko pneumokokom wskazywane s¹ przez ekspertów medycznych jako najwa¿niejsze z listy szczepieñ zalecanych i powinny byæ wybierane przez rodziców w pierwszej kolejnoœci. Zgodnie z zaleceniami Programu Szczepieñ Ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom nale¿y rozpocz¹æ od 2 miesi¹ca ¿ycia dziecka. A o szczepienie najlepiej zapytaæ swojego lekarza pediatrê.

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia p³uc) nale¿¹ do bakterii najbardziej rozpowszechnionych w naszym œrodowisku. S¹ jedn¹ z g³ównych przyczyn zaka¿eñ dróg oddechowych u ludzi. Najczêœciej bakterie te wywo³uj¹ zaka¿enia nieinwazyjne, takie jak zapalenie ucha œrodkowego, zatok, a tak¿e oskrzeli i p³uc.

NajgroŸniejsza jest jednak inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), która rozwija siê wówczas, gdy bakterie docieraj¹ do miejsc fizjologicznie ja³owych, takich jak krew, p³yn mózgowo-rdzeniowy, jama op³ucnej. IChP mo¿e przybraæ postaæ zapalenia p³uc z bakteriemi¹ (zaka¿enie krwi bakteriami), zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Jej przebieg mo¿e byæ bardzo gwa³towny – z zaburzeniami œwiadomoœci, niewydolnoœci¹ oddechow¹, a po przebytej chorobie mog¹ pojawiæ siê powik³ania: os³abienie s³uchu lub g³uchota, padaczka, niedow³ad, pora¿enie, opóŸnienie rozwoju psychoruchowego.

Eksperci s¹ zgodni, ¿e najlepsz¹ metod¹ na to, by uchroniæ swoje dziecko przed IChP, jej groŸnymi powik³aniami z jej powodu jest zaszczepienie go przeciwko pneumokokom.

Œwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wprowadzenie szczepieñ przeciwko pneumokokom we wszystkich krajach. Zaka¿enia tymi bakteriami s¹ bowiem jedn¹ z g³ównych przyczyn zachorowalnoœci i umieralnoœci ma³ych dzieci na œwiecie. Dodatkowy problem stanowi to, ¿e pojawia siê coraz wiêcej szczepów pneumokoków opornych na znane antybiotyki, takie jak penicylina.

Wiêcej informacji:

Fundacja Aby ¿yæ

ul. Mogilska 40, 31-546 Kraków

tel. 661 397 839

fundacja@abyzyc.pl; www.abyzyc.pl

D&D Communication

Renata Obuchowska

tel. 500 210 107, renata.obuchowska@ddc.com.pl

______________________________________________________________________________________

  Informacja dla rodziców

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

Kochane Dzieci, Drodzy Doroœli

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzieñ Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowi³ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraŸnie zaznaczyæ, i¿ prawa cz³owieka zaczynaj¹ siê od praw dziecka.

Polska na arenie miêdzynarodowej uznawana jest za ojczyznê praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowa³y Konwencjê o prawach dziecka, mamy wiêc spo³eczne zobowi¹zanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotycz¹ce praw dziecka upowszechniaæ równie¿ w Polsce.

Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawê i prezenty, ale o chwilê refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mam¹ i tat¹, bezpieczeñstwo, nietykalnoœæ cielesn¹, opiekê lekarza czy bezp³atn¹ edukacjê. Mo¿ecie wypoczywaæ, pytaæ i wypowiadaæ siê. Pamiêtajcie jednak, ¿e takie same prawa maj¹ Wasze kole¿anki, Wasi koledzy i tak¿e doroœli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwy¿sz¹ wartoœci¹.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Ten dzieñ przypomina, ¿e niezbywalne prawa dziecka zapisane s¹ w Konstytucji RP czy Konwencji o prawach dziecka, i przede wszystkim zwraca uwagê na to, ¿e dzieci maj¹ prawo do tego, aby byæ otoczone mi³oœci¹, aby byæ wychowanymi w poczuciu bezpieczeñstwa, bez krzyku i przemocy. Niestety ci¹gle ponad po³owa Polaków akceptuje bicie dzieci, choæ jest ono niezgodne z prawem. Liczê, ¿e nowa kampania spo³eczna Rzecznika Praw Dziecka „Bicie, czas z tym skoñczyæ” przyczyni siê zmiany postaw spo³ecznych i – w efekcie - do obni¿enia niepokoj¹cych statystyk.

Szanowni wychowawcy, sêdziowie, pracownicy s³u¿by zdrowia, przedstawiciele zawodów obcuj¹cych na co dzieñ z dzieæmi! Ponad 90 proc. m³odych ludzi, z którymi siê spotykam, wskazuje, ¿e najwa¿niejszym ich prawem jest prawo do wyra¿ania w³asnego zdania. Najm³odsi nie domagaj¹ siê absolutnej zgody na realizacjê wszystkich dzieciêcych pomys³ów, po prostu - chc¹ byæ s³uchani. Warto poœwiêciæ im czas i uwagê, nie tylko 20 listopada.

Wszystkim razem i ka¿demu z osobna ¿yczê w tym dniu dobrych refleksji i skutecznych dzia³añ na rzecz lepszego œwiata.

Rzecznik Praw Dziecka

Marek Michalak

______________________________________________________________________________________

wiêcej >>>
______________________________________________________________________________________

 

Od roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole zosta³ wprowadzony dziennik elektroniczny.
 
Co najwa¿niejsze rodzice nie p³ac¹ za dostêp do e-dziennika.
 

Zak³adania e-dziennika - instrukcja dla rodzica:

1. Logujemy siê na stronie https://uonetplus.vulcan.net.pl/gminastarogardgdanski
2. Wybieramy zak³adkê-logowanie (przy zak³adaniu konta: Za³ó¿ konto - Tworzenie konta)
3. Podajemy w³asnego maila (tego, który podaliœcie Pañstwo wychowawcy na spotkaniu z rodzicami) i otrzymacie Pañstwo informacjê na w³asn¹ pocztê o próbie logowania do systemu
4. VULCAN wysy³a na Pañstwa pocztê link, który nale¿y uaktywniæ i ponownie zalogowaæ siê na stronie 
https://uonetplus.vulcan.net.pl/gminastarogardgdanski, wpisuj¹c maila i ustanowiæ nowe has³o, na które bêdziecie Pañstwo wchodziæ na stronê VULCAN (has³o musi zawieraæ co najmniej 8 znaków, w tym jedn¹ wielk¹ literê i cyfrê)
5. Po wejœciu na stronê VULCAN dokonujemy logowania, wpisuj¹c naszego maila i has³o, które sami Pañstwo ustaliliœcie.
6. Na stronie VULCAN bêdziecie mieli Pañstwo informacje o postêpach w nauce, zachowaniu o swoim dziecku; wiadomoœci ró¿ne. Za pomoc¹ e-dziennika mo¿liwe jest elektroniczne usprawiedliwianie nieobecnoœci-Rodzic / prawny opiekun wysy³a wiadomoœæ o przyczynie nieobecnoœci dziecka drog¹ wiadomoœci elektronicznej na stronie e-dziennika.

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

Wa¿ne informacje zwi¹zane z organizacj¹ roku szkolnego 2015/2016

 

1.      Rok szkolny 2015/2016 jest rokiem jubileuszowym – obchodzimy 200 – lecie szko³y w Jab³owie – zapraszamy wszystkich chêtnych do opracowania scenariusza tych obchodów i pomocy w jego realizacji.

2.      Nauczyciele i rodzice mog¹ wzajemnie kontaktowaæ siê za pomoc¹ e-dziennika oraz osobiœcie w drugie poniedzia³ki miesi¹ca w godz. 16.00 – 17.00 podczas dy¿urów nauczycielskich. 

3.      W przypadku zwolnienia dziecka z zajêæ danego dnia, rodzice zobowi¹zani do osobistego odebrania dziecka ze szko³y.

4.      Po zakoñczonych zajêciach szkolnych (obowi¹zkowych i dodatkowych) uczniowie oczekuj¹cy na odjazd do domu przebywaj¹ pod opiek¹ nauczyciela w œwietlicy. W tym czasie mo¿na odrobiæ lekcje, poprosiæ nauczyciela lub kolegów o pomoc w nauce, porozmawiaæ, graæ w gry planszowe, czytaæ …

5.      Spotkanie Rady Rodziców z Dyrektorem odbêdzie siê 30.09.2015r. o godz. 18.00.

6.      Wywiadówki/spotkania z wychowawcami dla Rodziców zaplanowano na dni:

- 07.09.2015

- 09.11.2015

- 11.01.2016

- 08.02.2016

- 11.04.2016

- 09.05.2016

(w przypadku zmiany terminów lub dodania nowego - Rodzice zostan¹ poinformowani).

7.      Posiedzenie Zespo³ów udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej odbêdzie siê w dniu 29 wrzeœnia 2015 roku o godz. 14.00. Rodzic w ka¿dym momencie mo¿e wyst¹piæ o dodatkowe wsparcie/pomoc dla swojego dziecka.

8.      Dni wolne od zajêæ dydaktycznych w roku szkolnym 2015/2016 na podstawie Rozporz¹dzenia MEN z dnia 5 paŸdziernika 2010 roku w sprawie organizacji roku szkolnego: 

a) 14.10.2015 – Dzieñ Edukacji Narodowej,
oraz
b)  4 i 5.01.2016, 
c)  5.04.2016 – sprawdzian w klasie VI – dotyczy dzieci oddzia³ów przedszkolnych, uczniów szko³y podstawowej (kl. I-V),
d)  18, 19, 20.04.2016 – egzamin gimnazjalny - dotyczy uczniów gimnazjum (kl. I-II),

e) 02.05.2016

f)  27.05.2016

Dla dzieci, które w domu nie maj¹ zapewnionej opieki w wy¿ej wymienionych dniach szko³a organizuje zajêcia opiekuñcze. W celu prawid³owej organizacji zajêæ opiekuñczych w tych dniach Rodzice zostan¹ poproszeni o pisemne potwierdzenie obecnoœci dziecka w szkole.

9.      Ubezpieczenie uczniów przez Rodziców jest dobrowolne.

10.  Uczniowie klas pierwszych szko³y podstawowej uczestnicz¹ w programie MA£Y MISTRZ – propagowanie aktywnej postawy.

11.  Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum uczestnicz¹ w programie YOUNGSTER – dodatkowe zajêcia jêzyka angielskiego.

12.  Szko³a podstawowa bierze udzia³ w programach „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”.

13.  Egzaminy zewnêtrzne na zakoñczenie szko³y podstawowej i gimnazjum: Rada pedagogiczna, spoœród mo¿liwych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, wskazanych w Tabeli 1. (Komunikat dyrektora CKE z dnia 07.09.2015r.), wskazuje sposób lub sposoby dostosowania warunków lub formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego dla danego ucznia. Do 20 listopada 2015 r. dyrektor szko³y lub upowa¿niony przez niego nauczyciel informuje na piœmie (za³¹cznik 4b w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania sprawdzianu lub za³¹cznik 4b w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego) rodziców ucznia albo pe³noletniego ucznia o wskazanych sposobach dostosowania warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do potrzeb edukacyjnych

i mo¿liwoœci psychofizycznych tego ucznia.

Rodzice ucznia sk³adaj¹ oœwiadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania, nie póŸniej ni¿ do 24 listopada 2015 r.

_________________________________________________________________________________________________________

 

Maksymalne wysokoœci œwiadczeñ ubezpieczenia 2015-2016
 

Warunki Grupowego Ubezpieczenia 2015-2016.pdf

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

 List ministra edukacji do dyrektorów szkó³
 

OBEJRZYJ FILM

https://vimeo.com/130853793

_________________________________________________________________________________________________________

 

 

  Informacja dotycz¹c¹ harmonogramu reformy w kolejnych latach

  List minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w sprawie darmowych podrêczników

_________________________________________________________________________________________________________

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

potrzebne dokumenty
_________________________________________________

 

WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE

 


  Rekrutacja do oddzia³ów przedszkolnych przy szkole i ZWP 2015/2016

  za³. nr 2P - deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w ZWP

  za³. nr 3P- wniosek o przyjêcie dziecka do oddzia³u przedszkolnego

  za³. nr 4P - wniosek o przyjêcie do ZWP


 

SZKO£A PODSTAWOWA



  Rekrutacja do klasy I szko³y podstawowej w roku szkolnym 2015/2016

  za³. nr 1 Szko³a Podstawowa - zg³oszenie dziecka zamieszka³ego w obwodzie do kl. I SP

  za³. nr 2 Szko³a Podstawowa - wniosek o przyjêcie dziecka spoza obwodu szko³y do kl. I SP



 

PUBLICZNE GIMNAZJUM



  Rekrutacja do klasy I gimnazjum w roku szkolnym 2015/2016

  za³. nr 1 Publiczne Gimnazjum - zg³oszenie dziecka zamieszka³ego w obwodzie do kl. I PG

  za³. nr 2Publiczne Gimnazjum - wniosek o przyjêcie dziecka spoza obwodu szko³y do kl. I PG



 

OŒWIADCZENIA



  oœwiadczenie nr 1 - oœwiadczenie o wielodzietnoœci rodziny kandydata

  oœwiadczenie nr 2 - oœwiadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka

  oœwiadczenie nr 3 - oœwiadczenie o zatrudnieniu rodzica

  oœwiadczenie nr 4 - oœwiadczenie o uczêszczaniu rodzeñstwa do tej samej placówki

  oœwiadczenie nr 7 - oœwiadczenie o kontynuacji nauki w ZSP w Jab³owie

  oœwiadczenie nr 8 - oœwiadczenie o zamieszkaniu w obwodzie szko³y

 

 

______________________________________________________________________________________

DRODZY RODZICE EGZAMINY WASZYCH DZIECI JU¯ WKRÓTCE...
 

Sprawdzian w klasie VI

  Informacje dla rodziców

  Obowi¹zuj¹ce procedury

 

 

 

Egzamin gimnazjalny
 

  Informacje dla rodziców

  Obowi¹zuj¹ce procedury

______________________________________________________________________________________

W pigu³ce…


1. W szkole uczniowie maj¹ mo¿liwoœæ korzystania z indywidualnych szafek na przybory szkolne i podrêczniki.
2. Podrêczniki szkolne bêd¹ce na stanie biblioteki szkolnej (w tym „Nasz Elementarz” i „Tiger 1”– podrêczniki dla uczniów klasy pierwszej szko³y podstawowej) udostêpniane/wypo¿yczane s¹ na ogólnie przyjêtych zasadach biblioteki szkolnej, a obowi¹zuj¹cych ka¿dego ucznia - czytelnika biblioteki szkolnej.
3. Istnieje mo¿liwoœæ wykupienia obiadów przez Rodziców – koszt zale¿ny od firmy cateringowej dowo¿¹cej porcje obiadowe.
4. Szko³a podstawowa bierze udzia³ w programach „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”.
5. Ka¿dy uczeñ ma prawo do udzia³u w zajêciach dodatkowych/pozalekcyjnych organizowanych przez szko³ê.
6. Uczniów obowi¹zuje noszenie mundurków tzw. bluzy szkolnej, zmiana obuwia oraz strój sportowy na lekcje wychowania fizycznego i zajêcia gimnastyki korekcyjnej.
7. W ci¹gu roku szkolnego obchodzimy œwiêta pañstwowe i szkolne, wówczas obowi¹zuje stój galowy: bia³a bluzka/koszula/T-shirt oraz granatowe lub czarne spodnie/spódniczka (równie¿ mo¿e byæ bluza szkolna).
8. Szko³a nie odpowiada za wartoœciowe przedmioty przynoszone przez uczniów.
9. Uczniów obowi¹zuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, jeœli jednak musz¹ wykonaæ telefon do Rodziców/Prawnych Opiekunów najpierw zg³aszaj¹ ten fakt nauczycielowi. Ka¿dy uczeñ mo¿e skorzystaæ z telefonu w sekretariacie szko³y.
10. W szkole funkcjonuje elektroniczna aplikacja dziennika lekcyjnego (e-dziennik), do której bezp³atny dostêp za poœrednictwem sieci Internet maj¹ Rodzice uczniów w zakresie dotycz¹cym ich dziecka.
11. Rodzic ma obowi¹zek zg³aszania wychowawcy (telefon do sekretariatu szko³y, informacja e-mail za poœrednictwem e-dziennika) nieobecnoœæ dziecka w szkole najpóŸniej w dniu jego nieobecnoœci do godz. 10.00.
12. Nauczyciele i rodzice mog¹ wzajemnie kontaktowaæ siê za pomoc¹ e-dziennika oraz osobiœcie w drugie poniedzia³ki miesi¹ca w godz. 16.00 – 17.00 podczas dy¿urów nauczycielskich.
13. Wywiadówki/spotkania z wychowawcami dla Rodziców zaplanowano na dni: 08.09.2014, 13.10.2014, 08.12.2014, 12.01.2015, 16.02.2015, 13.04.2015, 11.05.2015 (w przypadku zmiany terminów lub dodania nowego - Rodzice zostan¹ poinformowani).
14. Posiedzenie Zespo³ów udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej odbêdzie siê 25 wrzeœnia 2014 roku o 14.00.
Rodzic w ka¿dym momencie mo¿e wyst¹piæ o dodatkowe wsparcie/pomoc dla swojego dziecka.
15. Dni wolne od zajêæ dydaktycznych w roku szkolnym 2014/2015 na podstawie Rozporz¹dzenia MEN z dnia 5 paŸdziernika 2010 roku w sprawie organizacji roku szkolnego:
a) 14.10.2014 – Dzieñ Edukacji Narodowej,
oraz
b)  10.11.2014,
c)  2 i 5.01.2015,
d)  1.04.2015 – sprawdzian w klasie VI – dotyczy dzieci oddzia³ów przedszkolnych, uczniów szko³y podstawowej (kl. I-V) i gimnazjum,
e)  21, 22, 23.04.2015 – egzamin gimnazjalny - dotyczy uczniów gimnazjum (kl. I-II),
f) 5.06.2015.
Dla dzieci, które w domu nie maj¹ zapewnionej opieki w wy¿ej wymienionych dniach szko³a organizuje zajêcia opiekuñcze. W celu prawid³owej organizacji zajêæ opiekuñczych w tych dniach Rodzice zostan¹ poproszeni o pisemne potwierdzenie obecnoœci dziecka w szkole.
16. Ubezpieczenie uczniów przez Rodziców jest dobrowolne.
17. Prosimy Rodziców i spo³ecznoœæ lokaln¹ o pomoc w:
a) organizacji uroczystoœci klasowych, szkolnych i œrodowiskowych,
b) organizacji konkursów i zawodów, a które odbywaj¹ siê w naszej szkole – etapy szkolne, gminne, powiatowe, rejonowe,
c) dojazdów uczniów na konkursy i zawody sportowe.
18. Dziêkujemy Oddzia³owym i Szkolnej Radzie Rodziców oraz wszystkim Przyjacio³om Szko³y za wspieranie naszej pracy.

 

Rada Pedagogiczna ZSP w Jab³owie

______________________________________________________________________________________

Organ prowadz¹cy szko³ê - Urz¹d Gminy Starogard Gdañski - refunduje szczepienia dla dziewcz¹t z rocznika 2002. Pozostali zainteresowani rodzice mog¹ skorzystaæ z dofinansowania do zakupu szczepionek. Szczegó³y znane s¹ szkolnemu koordynatorowi p. Teresie Adamczyk oraz pielêgniarce szkolnej. Pierwsze szczepienie zaplanowane jest na ostatnie dni maja.

Prosimy Rodziców o jak najszybsze podjêcie decyzji w sprawie szczepienia córek.
 

   

______________________________________________________________________________________



Najbli¿sza wywiadówka œródokresowa dla rodziców odbêdzie siê 12 maja 2014 r.

Zapraszamy :)
 

Informacja dla Rodziców przekazana przez Powiatow¹ Stacjê Sanitarno-Epidemiologiczn¹
w Starogardzie Gdañskim

wiêcej informacji pod podanym adresem poni¿ej:

http://wsse-poznan.pl/wp-content/uploads/2012/08/Mity-o-wszawicy.pdf

______________________________________________________________________________________

W szko³ach i oddzia³ach przedszkolnych nale¿y kszta³towaæ nawyki higieniczne, które wespr¹ dzia³ania prozdrowotne domu rodzinnego ucznia. Za³¹czamy stanowisko G³ównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczotkowania zêbów przez dzieci w przedszkolu. Na tej podstawie zaczynamy szczotkowanie z¹bków równie¿ u naszych milusiñskich objêtych wychowaniem przedszkolnym w Owidzu. Prosimy Rodziców o wspó³pracê w tym zakresie z nauczycielk¹.

wiêcej informacji pod podanym adresem poni¿ej:

http://gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/PZ/Materia%C5%82y%20HD/stanowisko%20GIS.pdf

______________________________________________________________________________________


 

UWAGA RODZICE! 

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku

o zmianie ustawy o systemie oœwiaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7)

ujednolica zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkó³.
 

Na tej podstawie zosta³y opracowane zasady rekrutacji na rok 2014/2015 do:

1. Zespo³ów Wychowania Przedszkolnego przy ZSP w Jab³owie (w Owidzu i Lipinkach Szlacheckich),

2. oddzia³u przedszkolnego funkcjonuj¹cego przy naszej szkole,

3. klasy I szko³y podstawowej,

4. klasy I gimnazjum. 

 

Prosimy o zapoznanie siê z tymi zasadami.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na kryteria

i terminy sk³adania deklaracji, zg³oszeñ, wniosków i oœwiadczeñ.

 

Termin sk³adania wymaganych dokumentów up³ywa 31 marca 2014 roku.

W przypadku pytañ
mo¿na kontaktowaæ siê z sekretariatem szko³y, wicedyrektorem i dyrektorem.

 

DOKUMENTY REKRUTACJI

 

  Rekrutacja do oddzia³ przedszkolnego i ZWP

  za³. nr 1 Przedszkole - deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego

  za³. nr 2 Przedszkole - deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w ZWP

  za³. nr 3 Przedszkole - wniosek o przyjêcie dziecka do oddzia³u przedszkolnego

  za³. nr 4 Przedszkole - wniosek o przyjêcie do ZWP

 

 

 

  Rekrutacja do klasy I szko³y podstawowej

  za³. nr 1 Szko³a Podstawowa - zg³oszenie dziecka zamieszka³ego w obwodzie do kl. I SP

  za³. nr 2 Szko³a Podstawowa - wniosek o przyjêcie dziecka spoza obwodu szko³y do kl. I SP

 

 

 

  Rekrutacja do klasy I gimnazjum

  za³. nr 1 Gimnazjum - zg³oszenie dziecka zamieszka³ego w obwodzie do gimnazjum

  za³. nr 2 Gimnazjum - wniosek o przyjêcie dziecka spoza obwodu do kl. I PG

 

 

  oœwiadczenie nr 1 - oœwiadczenie o wielodzietnoœci rodziny kandydata

  oœwiadczenie nr 2 - oœwiadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka

  oœwiadczenie nr 3 - oœwiadczenie o zatrudnieniu rodzica

  oœwiadczenie nr 4 - oœwiadczenie o uczêszczaniu rodzeñstwa do tej samej placówki

  oœwiadczenie nr 5 - oœwiadczenie o zatrudnieniu na terenie Gminy Starogard Gd.

  oœwiadczenie nr 6 - oœwiadczenie objêciu rodziny nadzorem kuratora s¹dowego lub wsparciem asystenta rodziny

  oœwiadczenie nr 7 - oœwiadczenie o kontynuacji nauki w ZSP w Jab³owie

  oœwiadczenie nr 8 - oœwiadczenie o zamieszkaniu w obwodzie szko³y

 

______________________________________________________________________________________



Najbli¿sza wywiadówka odbêdzie siê 3 lutego 2014 r. Na spotkania z wychowawcami zapraszamy:

16.00 – rodziców dzieci przedszkolnych
16.30 – rodziców uczniów klas I-III szko³y podstawowej
17.00 – rodziców uczniów klas IV-VI szko³y podstawowej
17.30 – rodziców uczniów klas I-III gimnazjum
 


17 lutego na godzinê 16.30 zapraszamy Rodziców na spotkanie pt. RODZIC MOIM AUTORYTETEM prowadzone przez pana Henryk Jeszke - zachodniopomorskiego Rzecznika Praw Dziecka.
 


Uwaga najm³odsi!
Od 13 lutego wznowione zostaj¹ zajêcia sportowe dla najm³odszych. Termin: czwartki w godz. 17.30 - 18.30. Zajêcia prowadzi pan Jacek Toczek.

Zapraszamy :)
 

______________________________________________________________________________________

OFERTA DZIA£AÑ SKIEROWANYCH
DO RODZICÓW UCZNIÓW SZKÓ£ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJUM
W PROBLEMATYCE NOWYCH NARKOTYKÓW (DOPALACZY)


 

G£ÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY (GIS)


1. Strony internetowe GIS na których znajduj¹ siê wa¿ne informacje dotycz¹ce
zachowañ zdrowotnych m³odzie¿y w Polsce, w tym profilaktyki u¿ywania nowych
narkotyków.
www.gis.gov.pl
www.stacjazdrowia.gov.pl

2. Film edukacyjny (czas trwania 19 minut) – do wykorzystania na spotkaniach
z rodzicami.
Film przeznaczony jest zarówno dla rodziców oraz nauczycieli i uczniów. Zawarte
w nim elementy – wywiady z lekarzami toksykologami, terapeutami oraz m³odymi
osobami u¿ywaj¹cymi nowe narkotyki – maj¹ na celu podniesienie œwiadomoœci
rodziców, nauczycieli i uczniów na temat skutków zdrowotnych i spo³ecznych u¿ywania
tych substancji. Film oparty jest na relacjach m³odych ludzi uzale¿nionych
od narkotyków.
Szczegó³owych informacji udzielaj¹ w³aœciwe terenowe wojewódzkie i powiatowe stacje
sanitarno-epidemiologiczne.


KOMENDA G£ÓWNA POLICJI (KGP)


1. Strony internetowe jednostek organizacyjnych Policji na których znajduj¹ siê wa¿ne
informacje dotycz¹ce zachowañ naruszaj¹cych porz¹dek prawny przez m³odzie¿
w Polsce, w tym problematyki dotycz¹cej nowych narkotyków.
www.policja.pl / zak³adka: Biuro Prewencji,
www.zyjbezpiecznie.policja.pl
Mo¿liwoœæ zorganizowania spotkania z rodzicami z udzia³em przedstawiciela policji z:
- Komendy Powiatowej Policji (KPP),
- Komendy Miejskiej Policji (KMP),
- Komendy Rejonowej Policji (KRP).


KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIA£ANIA NARKOMANII (KBPN)


1. Strony internetowe na których znajduj¹ siê wa¿ne informacje dotycz¹ce zachowañ
zdrowotnych m³odzie¿y w Polsce, w tym problematyki nowych narkotyków oraz ró¿nych
formy pomocy:
www.narkomania.gov.pl
www.dopalaczeinfo.pl
www.kbpn.gov.pl
Strona Krajowego Biura www.kbpn.gov.pl - Kompendium wiedzy o narkotykach
i narkomanii.
2. Strona Krajowego Biura dedykowana problematyce dopalaczy
www.dopalaczeinfo.pl. Strona zawiera rzetelnie informacje o dopalaczach.

3. Strona Poradni internetowej zleconej i finansowanej przez Krajowe Biuro
www.narkomania.org.pl
Poprzez e-Poradniê istnieje mo¿liwoœæ skorzystania z anonimowych porad
specjalistów (lekarza, prawnika i psychologa).
Strona zawiera ponadto:
-bazê oœrodków pomocowych,
- wykaz aktów prawnych dotycz¹cych narkomanii
- przegl¹d literatury fachowej dotycz¹cej narkomanii, w tym zagro¿eñ zwi¹zanych
z dopalaczami.
4. Telefon zaufania prowadzony przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdzia³ania Narkomanii
pod numerem 801 – 199 – 990.
5. Ulotka dla rodziców „Nasze dzieci i zagro¿enia. Dopalacze-wypalacze” – wydana w
ramach Kampanii Ministra Zdrowia i KBPN i dostêpna do pobrania na stronie KBPN
pod adresem http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=885171 .
Ulotka mo¿e byæ wykorzystana podczas spotkañ edukacyjnych z rodzicami w szkole.
6. Do wykorzystania scenariusz spotkania z rodzicami na temat dopalaczy pn. „Nowe
zagro¿enia – dopalacze”, dostêpny na stronie:
http://www.kbpn.gov.pl/wydawnictwa_on_line.htm?id=110707
7. W 2011 r. planowane jest przeprowadzenie przez KBPN edukacyjno-informacyjnej
kampanii spo³ecznej poœwiêconej zmianie przekonañ normatywnych zwi¹zanych
z u¿ywaniem substancji odurzaj¹cych – skierowanej do m³odzie¿y i rodziców.


Dodatkowych informacji udziela:
sekretariat KBPN Anna Szczepañska
tel: (22) 641 15 01

 

OŒRODEK ROZWOJU EDUKACJI (ORE)


1. Strony internetowe, na których znajduj¹ siê wa¿ne informacje i materia³y dotycz¹ce
kompetencji wychowawczych rodziców, zapobiegania ryzykownym zachowaniom
m³odzie¿y, w tym problematyki nowych narkotyków oraz ró¿nych formy pomocy:
www.ore.edu.pl w zak³adce Wychowanie i Profilaktyka. Strona ORE po³¹czona jest
hiper³¹czem ze stron¹ Internetowego Centrum Zasobów Edukacyjnych MEN
www.scholaris.pl.
2. Scenariusz Spotkania z rodzicami w szkole. Nowe zagro¿enie – „Dopalacze”,
przygotowany we wspó³pracy z KBPN.
Celem spotkania jest uwra¿liwienie rodziców na nowe zagro¿enie, jakim s¹ nowe
narkotyki tzw. „dopalacze”, oraz dostarczenie podstawowych informacji o tych œrodkach
psychoaktywnych.
Wa¿nym celem spotkania jest równie¿ ukazanie rodzicom czynników chroni¹cych
dziecko przed u¿ywaniem narkotyków, w tym wyra¿anie stanowczej dezaprobaty,
prowadzenie rozmów z dzieckiem na temat zagro¿eñ wynikaj¹cych z u¿ywania nowych
narkotyków oraz troskliwej kontroli dziecka.
3. Program „Szkolna Interwencja profilaktyczna” opisany wy¿ej powinien byæ
realizowany we wspó³pracy z rodzicami.
Przeszkolony nauczyciel przekazuje rodzicom wa¿ne informacje na temat kontaktu
dziecka z narkotykami i zwi¹zanych z tym zagro¿eñ, wspiera ich i zawiera z nimi
i z uczniem kontrakt. Kontrakt zobowi¹zuje ucznia do zaniechania u¿ywania œrodków
odurzaj¹cych, a rodziców i nauczyciela do wspólnego monitorowania postêpowania
dziecka. 11
4. Program „Szko³a dla Rodziców i Wychowawców”. G³ównym celem programu jest
podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców i wychowawców, wspieranie ich
w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dzieæmi i m³odzie¿¹. Program przyczynia
siê do budowania silnej wiêzi miêdzy rodzicami a dzieæmi – najwa¿niejszego czynnika
chroni¹cego m³odzie¿ przed zachowaniami problemowymi, w tym siêgania
po substancje psychoaktywne.
Na warsztatach pt.„Nastolatek” rodzice ucz¹ siê, jak radziæ sobie z problemami wieku
dorastania takimi, jak: m³odzieñczy bunt, zachowania ryzykowne nastolatków
(narkotyki, przedwczesny seks), wp³yw mediów.
ORE prowadzi szkolenia edukatorów oraz realizatorów programu. Na stronie
www.ore.edu.pl/programy dostêpna jest lista koordynatorów i przeszkolonych
realizatorów w województwach.
5. Poradnik dla rodziców „Jak kochaæ i wymagaæ” stworzony w oparciu o program
„Szko³a dla Rodziców i Wychowawców”. Zawiera najwa¿niejsze wskazania
wychowawcze i podpowiedzi konkretnych zachowañ rodziców i opiekunów, propozycje
æwiczeñ i materia³y do refleksji. W praktyczny sposób uczy w³aœciwego komunikowania
siê z dzieckiem wzmacniaj¹cego wiêŸ emocjonaln¹, wyznaczania granic
i wprowadzania zdrowych zasad dyscypliny, co zabezpiecza dziecko przed
podejmowaniem zachowañ ryzykownych, w tym u¿ywaniem substancji
psychoaktywnych.
Dostêpny na stronie g³ównej ORE www.ore.edu.pl w zak³adce e-poradniki.
Dodatkowych informacji udzielaj¹:
- Koordynatorzy lub instruktorzy wy¿ej wymienionych programów, których wykaz
z podzia³em na województwa wraz danymi do kontaktu znajduje siê na stronie ORE,
w zak³adce Programy.
- Pracownia Wychowania i Profilaktyki: tel: (22) 825 44 51
Joanna Szymañska tel. wew. 106; e-mail: joanna.szymanska@ore.edu.pl;
Dorota Macander tel. wew. 105; e-mail: dorota.macander@ore.rdu.pl;
Maria Talar tel. wew. 116; e-mail: maria.talar@ore.edu.pl;