W teatrze

W tym roku szkolnym w ramach zajêæ artystycznych – zajêcia teatralne byliœmy dwukrotnie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elbl¹gu.

17  maja 2013 r.

Pani Kasia od lat namawia³a nas na wyjazd do teatru, ale jakoœ nie paliliœmy siê do tego pomys³u, wychodz¹c z przekonania, ¿e teatr jest nudny, ¿e to tylko inscenizacje lektur szkolnych itp. itd. Dopiero zajêcia artystyczne poœwiêcone teatrowi uœwiadomi³y nam, ¿e teatr mo¿e byæ równie ciekawy, o ile nie ciekawszy ni¿ kino. Postanowiliœmy zaufaæ naszej nauczycielce, która wczeœniej zaserwowa³a nami kilka interesuj¹cych spektakli i pozwoli³a spojrzeæ na sztuki teatralne z innego punktu widzenia, i pojechaliœmy do Elbl¹ga. Niektórzy z nas byli ju¿ tutaj, ale w zupe³nie innej roli – aktorów (jakiœ czas temu przyjechaliœmy z ko³em teatralnym i wziêliœmy udzia³ w przegl¹dzie szkolnych zespo³ów teatralnych).

„Szalone no¿yczki”

Usiedliœmy w pierwszych rzêdach – na twarzy niektórych z nas pojawi³ siê grymas niezadowolenia. „Pierwszy rz¹d? Tak blisko? E..., najlepiej siedzi siê z ty³u” – zdawali siê g³oœno myœleæ ci, którzy nadal do teatru podchodzili jak do kina. Nie by³o jednak wyjœcia – miejsca zarezerwowane – siadamy i nie gadamy! Trzeci dzwonek i... magia siê zaczyna! Bo to by³a dla nas prawdziwa magia: bliskoœæ aktorów, którzy niejednokrotnie nawi¹zywali z nami rozmowê i kontakt wzrokowy, okaza³a siê wielkim plusem, a nie wad¹! Teraz mogliœmy w pe³ni podziwiaæ doskona³¹ grê aktorsk¹, przyjrzeæ siê, jak mo¿na graæ nie tylko cia³em, ale tak¿e gestem i mimik¹, zwróciæ uwagê na sposób, w jaki mówi¹ aktorzy (nawet ich szepty by³y s³yszane na koñcu sali). Akcja rozgrywa³a siê w salonie fryzjerskim „Szalone no¿yczki”, umiejscowionym w realiach elbl¹skich. W kamienicy, w której znajdowa³ siê salon, pope³nione zosta³o tajemnicze morderstwo. Sztuka by³a lekka w odbiorze, pe³na dobrego humoru s³ownego, sytuacyjnego i postaci. Œmialiœmy siê w³aœciwie bez przerwy przy pe³nym zaanga¿owaniu, bowiem to od nas widzów, zale¿a³o jak potocz¹ siê losy bohaterów i jak zakoñczy siê spektakl. Zgadywaliœmy, kto móg³ pope³niæ zbrodniê i dlaczego. B³yskotliwe reakcje aktorów na dziwaczne nieraz komentarze i pytania m³odych odbiorców, by³y prawdziwym bonusem! Najbardziej w pamiêci utkwi³ nam Marcin Tomasik odgrywaj¹cy rolê doœæ oryginalnego fryzjera - w³aœciciela salonu oraz Natalia Jakubowska wcielaj¹ca siê w postaæ fryzjerki Barbary. Ca³a obsada aktorska zdecydowanie zas³u¿y³a na wielkie brawa, które od nas otrzyma³a.

Wniosek po tym spektaklu: pani Kasiu, kiedy nastêpny wyjazd do teatru?.. :)

„Ruski miesi¹c”

Trochê musieliœmy poczekaæ na kolejn¹ sztukê, ale siê doczekaliœmy. Tym razem usiedliœmy w dalszych rzêdach, z czego byliœmy niezbyt szczêœliwi, bowiem teraz ju¿ wiemy, ¿e im bli¿szy kontakt z aktorem, tym g³êbszy odbiór sztuki. Spektakl zupe³nie inny od „Szalonych no¿yczek”: podejmowa³ powa¿niejsz¹ tematykê biurokracji, nie³atwego ¿ycia mniejszoœci narodowych w Polsce, nawi¹zywa³ do problemów ma³¿eñstw dwuwyznaniowych. Sztuka choæ trudniejsza w odbiorze, przepleciona by³a spor¹ dawk¹ humoru. Dopatrzyliœmy siê znanych nam z poprzedniej sztuki aktorów, jak¿e inaczej teraz graj¹cych. Wyszliœmy z teatru równie¿ zadowoleni, doœwiadczyliœmy ró¿norodnoœci form teatralnych.

Teraz ¿a³ujemy, ¿e na wyjazdy do teatru nie zdecydowaliœmy siê szybciej, co najmniej rok wczeœniej. Mamy bowiem pewne poczucie niedosytu, chcielibyœmy obejrzeæ kolejn¹ sztukê, zobaczyæ, w jaki inny sposób mo¿na jeszcze zagraæ na scenie, jak przedstawiæ bohatera. To wszystko ci¹gle jest dla nas wielkim, choæ niepoznanym jeszcze prze¿yciem, którego chcielibyœmy niejednokrotnie doœwiadczyæ. Oby taka okazja jeszcze siê nam trafi³a! (Pani¹ Kasiê uprzedziliœmy, ¿e choæ ju¿ bêdziemy w innych szko³ach, a dowiemy siê, ¿e organizuje wyjazd do teatru, nie damy jej spokoju, dopóki nie znajdzie i dla nas miejsca ;)).

Z podziêkowaniem za inne spojrzenie na sztuki teatralne i mo¿liwoœæ wyjazdu do teatru

uczniowie klas III gimnazjum

W drodze powrotnej do domu zrobiliœmy sobie ma³¹ przerwê na przek¹skê w McDonaldzie w Malborku. Upa³ by³ nieznoœny, wiêc niektórzy z nas postanowili siê och³odziæ w fontannie. Taki ma³y powrót do czasów, kiedy mieliœmy po kilka lat i beztrosko biegaliœmy w krótkich spodenkach :)