U NAS

Organizacja Pracy Szkoły

Dla rodziców

Dokumenty

Klasy

Plan Lekcji

Pracownicy szkoły

Samorząd Uczniowski

Nasi Najmłodsi

Z uczniowskich zeszytów

Konkursy

Kronika Szkolna

Galeria

Ciekawe strony

   

   

   

   

 

 

Wspólnie zmieniamy otaczający nas świat...

W otaczającym nas świecie dominuje informacja obrazkowa. Jesteśmy od niej uzależnieni, jednak między kolorowymi obrazami natrafiliśmy na plakat ze stwierdzeniem „2014 Rokiem Ludzi Wolności”. Dlaczego? Z pewnością dlatego, że w bieżącym roku obchodzimy X rocznicę obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej oraz XXV rocznicę Obrad Okrągłego Stołu. No i najważniejsze: byliśmy świadkami Kanonizacji Jana Pawła II. Co to znaczy dla nas – rodziców i uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Jabłowie? Wiele dobrego! Zdjęcia – jako wierny obraz są dokumentem najprawdziwszym, o niektórych wydarzeniach jednak musimy napisać.
Nasz Święty Papież towarzyszy nam codziennie. Jego nauki – Człowieka Wolnego – poznają uczniowie na lekcjach religii, uroczystościach szkolnych i kościelnych. Uczestniczą też w konkursach dotyczących św. Jana Pawła II.
Samorząd Uczniowski oraz cała społeczność uczniowska aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. Organizują wybory, debaty, spotkania, apele… Wyjeżdżają na spotkania z ludźmi kultury, dziennikarzami, politykami …. W ten sposób współkształtujemy z nauczycielami postawy obywatelskie i patriotyczne, aby nasze dzieci jako młodzi ludzie świadomie wchodzili w dorosłe, pełne obowiązków i współodpowiedzialności życie.
Obecność Polski w Unii Europejskiej wpłynęła na szkołę i uczniów. Pozyskane środki z Europejskiego Funduszu Europejskiego umożliwiły uczniom udział w różnych ciekawych zajęciach dodatkowych czy wyjazdach edukacyjnych np. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, na pikniki edukacyjne do Politechniki Gdańskiej, na Zamek w Gniewie …
Na uwagę zasługują aktywności z lat ubiegłych, w których uczestniczyliśmy m.in.:

1. Projekt „Zdolni z Pomorza” w ramach innowacyjnego programu: „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki”,
2. „Zajęcia dodatkowe – wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci klas I-III szkół podstawowych Gminy Starogard Gdański”,
3. Projekt zajęć pozalekcyjnych z przedmiotów ścisłych i języka angielskiego „Za rękę z Einsteinem” – edycja I i II

czy obecnie realizowane:

4. „YOUNGSTER – angielski twoją szansą” - projekt w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej,
5. „Zajęcia pozalekcyjne szansą na zrównoważony rozwój uczniów wiejskich szkół podstawowych w Gminie Starogard Gdański”,
6. „Program pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego”,
7. Projekt „Nauczyciel na miarę czasów – wspomaganie rozwoju szkół”.

Szkoła zyskała nowoczesne pomoce dydaktyczne, zmodernizowano budynki szkolne. Duża zasługa jest tutaj pracowników Urzędu Gminy Starogard Gdański, Dyrektora Szkoły i Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców. Teraz czekamy m.in. na plac zabaw dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów – to już za kilka miesięcy. Pozyskane środki wraz z przyznanym budżetem przynoszą pozytywne efekty: tworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej – np. multimedialna pracownia językowa czy np. szafki dla każdego ucznia oraz lokalowej – elewacja budynków, poszycie dachu, wymiana podłóg, drzwi, oświetlenia...
Z obecności Polski w Unii Europejskiej skorzystali też najmłodsi. Dzieci trzy i czteroletnie mogą uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych w Zespołach Wychowania Przedszkolnego w Lipinkach Szlacheckich (projekty: „ZWP sposobem na upowszechnienie edukacji przedszkolnej w Gminie Starogard Gdański” i „Przedszkole na wsi – ZWP w Gminie Starogard Gdański”), a w latach ubiegłych w Janowie i Owidzu. Od września 2014 roku punkty przedszkolne w Owidzu i Lipinkach Szlacheckich funkcjonować będą w ramach organizacji naszej szkoły.

Fundusze europejskie wsparły również dorosłych, uczestniczyli w projektach: „Klub Integracji Społecznej - sposób na aktywację zawodową na wsi” czy „e-Społeczeństwo – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Starogard Gdański”. Dzięki temu drugiemu zestawy komputerowe z dostępem do sieci Internet zyskali nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale i nasza szkoła.

Środki europejskie widać również w naszej miejscowości - Jabłowie. Dzięki Grupie Odnowy Wsi pod kierunkiem Pana Bogdana Jastrzemskiego m.in. wymieniono poszycie dachu na naszym kościele, a już za kilkadziesiąt dni zostaną zakończone prace wokół jabłowskiego jeziora, gdzie będzie piękne miejsce rekreacyjno – wypoczynkowe dla całych rodzin. Musimy tylko nauczyć się współodpowiedzialności i współgospodarowania tym obiektem, aby każdy mógł z niego przyjemnie i bezpiecznie korzystać.

Oczywiście chcielibyśmy o wiele więcej, np. upragnionej ścieżki rowerowej w kierunku Ropuch i Starogardu Gdańskiego. Wierzymy, że upór i profesjonalizm osób zaangażowanych w pozyskanie funduszy europejskich zaowocuje realizacją nowych projektów.

Za to, co już mamy - DZIĘKUJEMY!

Rada Rodziców ZSP w Jabłowie