IV GMINNY KONKURS POLONISTYCZNY

„ Bo co mo¿e, co mo¿e ma³y cz³owiek ... w Akademii Pana Jana”

Konkurs odbêdzie siê 03.04 2009 roku o godzinie 1000  w Zespole Szkó³ Publicznych w Jab³owie. Zg³oszenia prosimy przesy³aæ do dnia 30.03.2009r. na do³¹czonym formularzu.

Karta Zg³oszenia

1.     Organizator konkursu:

ZSP w Jab³owie Publiczna Szko³a Podstawowa im. Jana Brzechwy w Jab³owie
83-211 Jab³owo ul. Szkolna 5, tel. 058 56 21626

2.     Cele konkursu:

promowanie uczniów uzdolnionych z przedmiotów humanistycznych.
propagowanie osi¹gniêæ dzieci w wieku wczesnoszkolnym,
wdra¿anie do zdrowego wspó³dzia³ania uczniów w zespole.
dba³oœæ o czystoœæ i piêkno jêzyka polskiego
zwrócenie szczególnej uwagi na piêkno literatury dzieciêcej
wyeksponowanie praw dziecka w twórczoœci Jana Brzechwy

3.     Ustalenia ogólne:

Zadania konkursowe obejmuj¹ zakres wiedzy wyszczególniony na za³¹czonej liœcie. Od ucznia wymaga siê umiejêtnoœci wymienionych w programach nauczania.

Zadania konkursowe s¹ jednakowe dla wszystkich uczestników konkursu.

Zadania konkursowe ustala zespó³ nauczania zintegrowanego – L.Mania, B.Polaszek,     A.Walentowska-Górzyñska, L.Witucka.

4.     Za³o¿enia organizacyjne:

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3 szkó³ podstawowych z terenu gminy Starogard Gd. Ka¿da szko³a wybiera trzyosobow¹ dru¿ynê ( po jednym zawodniku z kl.1, 2, 3). Uczniowie pracuj¹c zdobywaj¹ nagrody zarówno dla dru¿yny jak i dla siebie.

5.     Przedmiot oceny konkursowej:

Komisja oceniaæ bêdzie wiedzê i umiejêtnoœci uczniów z zakresu edukacji polonistycznej.  Podczas konkursu uczestnicy w zespo³ach wykonuj¹ zadania, które wymagaj¹ przede wszystkim pos³ugiwania siê wiedz¹ z zakresu znajomoœci ¿ycia i twórczoœci J. Brzechwy w odniesieniu do praw cz³owieka.

System punktowania poszczególnych zadañ, zostanie przedstawiony przed rozpoczêciem ka¿dej konkurencji.

Na podstawie liczby punktów Komisja Konkursowa ustali kolejnoœæ lokat (miejsca od I do   III).

6.     Nagrody:

Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy. Dla szkó³ pami¹tkowe upominki. Najlepsze 3 dru¿yny i najlepszy uczestnik w swojej kategorii otrzymaj¹ nagrody oraz wpis na œwiadectwie  - Laureat IV Gminnego Konkursu Polonistycznego  „Bo co mo¿e, co mo¿e ma³y cz³owiek ... w Akademii Pana Jana”

7.     Termin

Konkurs odbêdzie siê 03.04 2009 roku o godzinie 10.00  w Zespole Szkó³ Publicznych w Jab³owie.                                                                                    Zg³oszenia prosimy przesy³aæ do dnia 30.03.2009r. na do³¹czonym formularzu. Wyniki konkursu zostan¹ og³oszone bezpoœrednio po zakoñczeniu konkursu przez komisjê konkursow¹. W przypadku uzyskania takiej samej iloœci punktów przez 2 lub wiêcej dru¿yn, przeprowadzone bêd¹ dodatkowe zadania. Przewidywany czas konkursu oko³o 3 godziny.

8.     Osoby odpowiedzialne:

Zespó³ nauczania zintegrowanego – L. Mania, B. Polaszek, A. Walentowska-Górzyñska, L. Witucka.

9.     POSTANOWIENIA KOÑCOWE

Pisz¹c prace uczniowie nie u¿ywaj¹ korektorów!

Komisjê konkursow¹ powo³uje organizator.

Regulamin konkursu nie mo¿e byæ zmieniony w czasie trwania konkursu.

Uczestnicy konkursu proszeni s¹ o przywiezienie ze sob¹ obuwia na zmianê.

Serdecznie zapraszamy do udzia³u w konkursie!!!

Program merytoryczny konkursu:

1. Sprawdzenie znajomoœci zasad ortograficznych

Kl 1 – rz, ¿, wyj¹tki od zasad, wielka litera
Kl 2- rz, ¿, wyj¹tki od zasad, wielka litera oraz ó, u
Kl 3- rz, ¿, wyj¹tki od zasad, wielka litera oraz ó, u , h, ch, pisownia partyku³y „nie” z ró¿nymi czêœciami mowy
Uk³adanie zdañ z rozsypanek wyrazowych i sylabowych
ZnajomoϾ zasad gramatycznych

2. Rozwi¹zanie testu:

rozumienie przeczytanego tekstu
krzy¿ówka, labirynt, zagadki
rozpoznawanie tytu³ów utworów itp.

3. Rozgrywki dru¿ynowe.

4. Uczniowie powinni wykazaæ siê znajomoœci¹ nastêpuj¹cych utworów J. Brzechwy:

Chrz¹szcz, Paj¹k i muchy, Kaczka -dziwaczka , ¯uraw i czapla, Ptasie plotki, Kwoka, Chory mu³, Rêce i nogi, Zero, Na straganie, Natka - szczerbatka, G³owa w piasku, K³ótnia rzek, Katar, Kto z kim przystaje, Samochwa³a, K³amczucha, Skar¿ypyta, Androny, Na wyspach..., Grzebieñ i szczotka, Prot i Filip, Brudas, Leñ, Tydzieñ, Staœ Pytalski, Tañcowa³a ig³a z nitk¹, Psie smutki, ZOO, Pch³a szachrajka, Opowiedzia³ dziêcio³ sowie, frag. Akademia pana Kleksa