U NAS

 

 

 

 

VIII ZLOT TURYSTYCZNY IM. MARYLI SZARMACH 
"KOCIEWSKIE WÊDRÓWKI" JU¯ ZA NAMI ...

20-21 maja 2011 r.

Uczestnikami tegorocznego rajdu pieszego by³y dru¿yny szkolne z Jab³owa, D¹brówki, Trzciñska, Kokoszkowych i BrzeŸna Wielkiego. Na wspólne przemierzanie kociewskich szlaków udaliœmy siê w pi¹tek 20 maja, a naszym miejscem zbiórki sta³a siê kapliczka Matki Bo¿ej w Smol¹gu.

 

 

Tam te¿ mia³o miejsce wzajemne poznanie i przywitanie 71 uczestników zlotu i ich niezast¹pionych, zawsze chêtnych do marszu opiekunów, którzy w wiêkszoœci s¹ z nami na tej imprezie po raz kolejny.  Od Pani Joanny Parol (nauczyciela geografii w ZSP w Jab³owie) zaraz na starcie dowiedzieliœmy siê kilku ciekawych informacji, a mianowicie takich, i¿ Smol¹g zaliczany jest do najstarszych miejscowoœci Pomorza Gdañskiego, a nazwa wsi pochodzi od s³ów smoliæ, smolny (piec). Nasz¹ wêdrówkê rozpoczêliœmy na terenie podmok³ym, zatorfionym, otoczonym piêknymi  lasami. Pierwszy d³u¿szy odpoczynek naszej rajdowej ekipy mia³ miejsce w Grabowie.

 

 

 

Tam te¿ znajduje siê koœció³ pod wezwaniem Objawienia Pañskiego, którego mury kryj¹ w sobie ciekawe i jednoczeœnie mro¿¹ce krew w ¿y³ach historie z czasów II wojny œwiatowej, które poznaliœmy odpoczywaj¹c w cieniu ch³odnych murów œwi¹tyni pochodz¹cej z XVI w. 

 

 

Kolejn¹ miejscowoœci¹ mijan¹ przez nas na trasie zlotu by³o Wielbrandowo. To tutaj przekonaliœmy siê, ¿e pojêcie czasu jest terminem wzglêdnym,  na dodatek w³aœnie wtedy czas siê dla nas... zatrzyma³ ;-)  (Niewtajemniczonych informujemy, i¿ mamy na myœli moment, w którym z nadziej¹ dotarliœmy do jedynego we wsi sklepu spo¿ywczego, który przez 3 godz. by³ nieczynny z powodu... przerwy obiadowej ;-) No có¿, my musieliœmy obejœæ siê smakiem ;-) Po kilkugodzinnym podziwianiu kociewskich bezdro¿y, kiedy to myœl nasza ko³ysana piêknem krajobrazu, stawa³a siê zwiewna i ulotna, na horyzoncie pojawi³y siê pierwsze dachy domów Skórcza - miasta po³o¿onego na pó³nocno-wschodniej granicy Borów Tucholskich.

 

 

 

 Przyspieszyliœmy, by jak najszybciej dotrzeæ do Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych.  Lecz wtedy nie kierowa³y ju¿ nami wcale piechurski hart ducha ani pora zbli¿aj¹cej siê kolacji lecz tylko i wy³¹cznie deszcz, który nagle  i niespodziewanie postanowi³ uatrakcyjniæ nam wêdrówkê ;-) 

 

 

Ostatnie metry dziel¹ce nas od sali gimnastycznej, w której mieliœmy nocowaæ, pokonaliœmy bij¹c chyba rekord Polski w biegu na 100 metrów z przeszkodami. Uda³o siê, cali i zdrowi dotarliœmy do celu.  Roz³o¿yliœmy baga¿e i udaliœmy siê na w pe³ni zas³u¿ony posi³ek. Pomidorówka ju¿ dawno nie smakowa³a nam tak, jak wtedy. Kolejnym punktem zlotu by³ wyk³ad nauczyciela j. polskiego i historii Grzegorza Piotrowskiego.  Zaznajomi³ on nas z histori¹ miejscowoœci, a tak¿e opowiedzia³ o okolicznoœciach powstania herbu miasta. Tego dnia czeka³y na nas  jeszcze inne wyzwania. Wszyscy wyruszyliœmy do Skórcza, by przejœæ siê uliczkami tej urokliwej miejscowoœci, kryj¹cej w sobie niejedn¹ ciekaw¹, wart¹ poznania historiê. W Skórczu obejrzeliœmy pomnik postawiony na czeœæ prezydenta Lecha Kaczyñskiego, a na skórzewskim rynku podziwialiœmy fontannê. Jej kompozycja przedstawia legendê powstania nazwy miasta. Sk³adaj¹ siê na ni¹: dziecko i gryf porywaj¹cy to dziecko oraz szpak oddaj¹cy je z powrotem matce.

 

 

21 maja (w sobotê) uczestnicy zlotu wstali skoro œwit (ok. godz. 7.30) ... i od razu dopytywali siê o porê œniadania. Có¿, atrakcje wzmagaj¹ apetyt. Po œniadaniu cz³onkowie dru¿yn, pe³ni si³  i nowej energii,  przyst¹pili do najwa¿niejszej czêœci rajdu – zmierzenia siê z testami przyrodniczo-krajoznawczymi. Po sprawdzeniu prac okaza³o siê, i¿ klasyfikacja dru¿yn przedstawia siê nastêpuj¹co: I miejsce PSP w Jab³owie, II miejsce PSP w Trzciñsku, III miejsce PSP w Kokoszkowach. Tym razem gimnazjaliœci zostali daleko w tyle.  W sobotê odwiedzi³ nas dyrektor placówki Pan Stanis³aw Kostka, który oprowadzi³ uczestników po teranie szko³y. PóŸniej uczniowie mogli jeszcze pograæ w siatkówkê lub koszykówkê. Prêdko nadszed³ jednak czas, gdy trzeba by³o zacz¹æ siê pakowaæ i opuœciæ goœcinne mury Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych w Skórczu.  Autobusami pojechaliœmy do Starogardu, sk¹d rozjechaliœmy siê do domów. VIII Zlot Turystyczny dobieg³ koñca.

 

 Do zobaczenia za rok!

 

PS. Szczególne podziêkowania kierujemy do dyrektora ZSP w Skórczu Pana Stanis³awa Kostki oraz w³aœciciela salonu p³ytek ceramicznych GRES w Starogardzie Gd. Pana Macieja Grzela.

 

               

Z turystycznym pozdrowieniem, z lekkim oka przymru¿eniem

                                                                          kierownik rajdu Anna Kuras