04.06.2009 r. w dniu œwiêta Wolnoœci w ZSP w Jab³owie odby³y siê warsztaty
pt. ”Wspó³czesny patriotyzm - co zrobimy z nasz¹ wolnoœci¹”.

Stanowi³y one zarazem  zakoñczenie realizacji rozpoczêtego w paŸdzierniku ubieg³ego roku projektu „Wspó³czesny patriotyzm” (o wczeœniejszych zwi¹zanych z nim dzia³aniach mieliœmy ju¿ okazjê informowaæ).

Czerwcowe warsztaty zgodnie z charakterem tego dnia przebiega³y w œwi¹tecznej atmosferze. Brali w nim udzia³ wszyscy  obecni tego dnia w szkole uczniowie. By³o ich jednak mniej ni¿ zazwyczaj, gdy¿ wielu uczestniczy³o w kilkudniowej wycieczce i tam œwiêtowa³o 4.06 wed³ug innego programu. (Niektórzy  uczniowie b³êdnie zinterpretowali nazwê tego dnia i swoj¹ „wolnoœæ” realizowali poza szko³¹. W ich pomyœle wolnoœæ wygra³a z odpowiedzialnoœci¹).

Dominuj¹cymi barwami tego dnia by³y oczywiœcie biel i czerwieñ. Uczniowie szko³y podstawowej przyszli tego dnia w bia³ych, gimnazjaliœci czerwonych strojach. Wspólnie utworzyli z siebie symboliczn¹ flagê, a tak¿e datê i has³o.

Tego dnia nie konkurowano ze sob¹, a wspó³pracowano. Przypomniana zosta³a historia polskich zwyciêstw. Rozmawiano o znaczeniu wyborów z 1989 roku dla nas, Europy i œwiata. Uczniowie po kolei deklarowali z czego (kogo) s¹ dumni. Odpowiedzi by³y przeró¿ne - od nazwisk wielkich Polaków, przez wk³ad naszego kraju w historiê œwiata, „cuda” natury i kultury, po stwierdzenia bardzo osobiste np. dum¹ z rodziców, s¹siadów, pokonanie w³asnych s³aboœci, osobiste ma³e sukcesy itp.

Wykonane zosta³y tak¿e plakaty z has³ami propaguj¹cymi wolnoœæ. Pojawi³y siê napisy:

„Wolnoœæ jest w nas”

„Wolnoœæ jest muzyk¹ duszy”

„Wolnoœæ to wisienka na torcie ¿ycia”

Uczniowie wypisywali podziêkowania za to, co dobrego trafi³o siê w ich ¿yciu. Odby³ siê te¿ mini pokaz sztucznych ogni. Co prawda, nie mia³ on takiego uroku, jak pokazy nocne. Blask œwiat³a w jasne popo³udnie jest mniej widoczny ni¿ poœród ciemnej nocy jednak w rzeczywistoœci to to samo œwiat³o.

Dobrze by³oby, gdybyœmy potrafili dostrzegaæ wartoœæ i piêkno nawet w sprawach dla nas tak zwyczajnych jak wolnoœæ czy demokracja, jak jasnoœæ w piêkny dzieñ.