U NAS

 

 

 

 

Dnia  31-ego marca 2009 roku w Gimnazjum w Jab³owie odby³y siê warsztaty, których g³ówny temat nawi¹zywa³ do przedmiotów œcis³ych. Zajêcia prowadzone by³y przez studentów Politechniki Gdañskiej. Studenci Ci, prowadzili wyk³ady indywidualnie z ka¿d¹ klas¹.


    

Warsztaty zaczêliœmy od wyk³adów z fizyki. Przedstawiono nam bardzo interesuj¹ce zagadnienia, np: pojêcie grawitacji czy zasadê zachowania energii. ¯acy zadawali nam tak¿e ciekawe i trudne pytania. Pokazywali wiele interesuj¹cych doœwiadczeñ i wyjaœniali, na czym polega ich dzia³anie i sk¹d to wszystko w ogóle siê bierze. Referat fizyczny by³ prowadzony przez 4 studentów. Punktem kulminacyjnym, który by³ tak¿e zakoñczeniem zajêæ fizycznych by³o elektryzuj¹ce (dos³ownie i w przenoœni) doœwiadczenie, które przebiega³o nastêpuj¹co:

- grupa staje w kole

- wszyscy ³api¹ siê za rêce

- w pewnym miejscu, pomiêdzy dwie osoby zostaje umieszczona „metalowa kula”

- te dwie osoby jednoczeœnie dotykaj¹ kuli: wszystkich przeszywa zaskakuj¹cy impuls elektryczny.

Wywo³a³o to w ka¿dym z nas dreszczyk emocji i okrzyk.

               Nastêpnie przeszliœmy ca³¹ klas¹ do kolejnej sali na wyk³ad matematyczny. Ten wyk³ad z kolei prowadzi³y dwie bardzo mi³e studentki. One przedstawia³y nam problemy i zagadki matematyczne. Mieliœmy szanse otrzymaæ odpowiedzi na nurtuj¹ce nas od dawna pytania. Odpowiedzi by³y wyczerpuj¹ce. Wraz z paniami rozwi¹zywaliœmy zadania matematyczne, które nie by³y wcale takie proste, jednak studentki chêtnie Nam pomaga³y.

Na koniec udaliœmy siê na wyk³ady chemiczne, prowadzone przez dwóch studentów i pani¹ doktor chemii. Tematem przewodnim by³y reakcje chemiczne i zmiany zabarwienia ró¿nych substancji. W probówkach mieszaliœmy zró¿nicowane roztwory, które po dodaniu odpowiednich substancji zmienia³y swa barwê w okreœlonym czasie. Mnie osobiœcie zainspirowa³o doœwiadczenie spalania jakiegoœ rodzaju „waty”, po której nic nie zosta³o, ani py³, ani popió³.

      

Bardzo przyjemnie wspominam dzieñ pokazów. Jest to ciekawy sposób edukacji. Dla  wszystkich uczniów zainteresowanych przedmiotami œcis³ymi, i nie tylko, daje wielkie szanse poszerzania swojej wiedzy. Nastêpnym razem my odwiedzimy naszych „wyk³adowców” z Politechniki Gdañskiej.;)

Uczennica klasy II gimnazjum