SZKOLNA WYCIECZKA DO BISKUPINA

16 wrzeœnia 2008 roku uczniowie ZSP w Jab³owie z uœmiechem na twarzy po¿egnali szko³ê na ca³e dwa dni i wyruszyli na wycieczkê. Po d³ugiej, ale jak¿e ciekawej podró¿y, przyjechaliœmy na miejsce. Zatrzymaliœmy siê w gnieŸnieñskim schronisku m³odzie¿owym. Po zakwaterowaniu w pokojach wyruszyliœmy zwiedzaæ pierwsz¹ stolicê Polski. Mimo niesprzyjaj¹cej pogody zobaczyliœmy Katedrê GnieŸnieñsk¹, rynek i przeszliœmy malowniczymi uliczkami. By³o jednak bardzo zimno, wiec postanowiliœmy wróciæ do schroniska. Zorganizowaliœmy sobie wspólne gry i zabawy. PóŸnym wieczorem wszyscy poszli spaæ. Oczywiœcie nie oby³o siê bez mniejszych i wiêkszych ha³asów, bowiem nie ka¿demu chcia³o siê spaæ, tylko w najlepsze rozmawiaæ.

Nastêpnego dnia rano opuœciliœmy nasze pokoje i wyruszyliœmy do kina, w którym odbyliœmy podró¿ do dzieciñstwa i obejrzeliœmy film animowany. Bajka by³a œwietna – o ma³pach w kosmosie. Po seansie wybraliœmy siê do galerii handlowej. Niestety, nie mogliœmy spêdziæ tam du¿o czasu, poniewa¿ do zwiedzania pozosta³ nam jeszcze Biskupin. W Biskupinie odbywa³ sie festyn archeologiczny poœwiêcony kulturze japoñskiej. Widzieliœmy pokaz japoñskich sztuk walki, mogliœmy przebraæ siê w charakterystyczne dla Japonii stroje oraz ozdobiæ twarz niepowtarzalnymi tatua¿ami, na co zdecydowali siê najm³odsi.

Niestety, nasza wycieczka dobiega³a koñca. Wsiedliœmy do autokaru, by nazajutrz znów powitaæ szko³ê. Podczas podró¿y wszyscy byli zmêczeni, ale to nie przeszkodzi³o nam w œpiewaniu przeró¿nych piosenek. Dla rozprostowania koœci i nape³nienia naszych brzuszków, zatrzymaliœmy siê w Bydgoszczy, gdzie wst¹piliœmy na jedzonko do Mc'Donalds. Podziêkowaliœmy naszym opiekunkom za to, ¿e pomimo koniecznoœci zmiany planów (ze wzglêdu na przeraŸliwe zimno), potrafi¹ improwizowaæ i sprawiæ, ¿e sympatycznie spêdziliœmy czas.

Po powrocie do Jab³owa, wszyscy przywitali stêsknionych rodziców i wrócili bezpiecznie do swoich domów. Myœlê, ¿e udowodniliœmy, i¿ mimo p³ataj¹cej figle wrzeœniowej pogody, zawsze mo¿na siê œwietnie bawiæ na takich wspania³ych wycieczkach.

Karolina Pruszak
uczestniczka wycieczki