Dnia 3 wrzeœnia 2009 roku uczniowie pi¹tej i szóstej klasy szko³y podstawowej wybrali siê na wycieczkê do Malborka, by zwiedziæ zamek krzy¿acki. Nasza wychowawczyni, pani Kasia sprawdzi³a obecnoœæ, przypomnia³a zasady bezpiecznego zachowania siê i dopiero wtedy pozwoli³a nam wsiadaæ do autokaru, gdzie czeka³ na nas uœmiechniêty kierowca. Podró¿ minê³a nam bardzo szybko. W autobusie by³o weso³o i g³oœno. Mniej wiêcej po godzinie byliœmy w Malborku. Ustawiliœmy siê parami i wyruszyliœmy w drogê. Szliœmy bardzo d³ugim mostem przez rzekê Nogat. Most by³ tak d³ugi, ¿e kiedy po nim szliœmy, da³o siê czuæ jego lekkie poruszanie siê! Niektórzy myœleli ju¿, jakby siê uratowaæ, gdyby most siê zawali³. Nasza kole¿anka najbardziej martwi³a siê o swój aparat fotograficzny. Gdy przeszliœmy ju¿ na druga stronê (wszyscy cali i zdrowi, razem z aparatami), pani posz³a kupiæ bilety wstêpu na zamek. My, jak zwykle, grzecznie czekaliœmy. Jeszcze chwileczkê równie grzecznie musieliœmy poczekaæ na pana Macieja – naszego przewodnika, który wzi¹³ nas „w swoje rêce” na ca³e 4 godziny! By³o bardzo ciekawie, ale te¿ bardzo siê zmêczyliœmy. Zwiedziliœmy prawie ca³y zamek: od kuchni i jadalni a¿ po sypialniê  i garderobê Wielkiego Mistrza. Zwiedzanie zaczêliœmy od zamku niskiego, gdzie zobaczyliœmy dawny szpital krzy¿acki i pomieszczenia mieszkalne. Na zamku œrednim mogliœmy podziwiaæ wystawê bursztynu i sporz¹dzonej z niego bi¿uterii. W jednej z sal by³a wystawa zbroi  rycerskiej oraz broni, jakiej u¿ywano na przestrzeni wieków.  Pan przewodnik da³ nam nieco wytchnienia i og³osi³ piêtnastominutow¹ przerwê, podczas której mogliœmy kupiæ sobie pami¹tki i zregenerowaæ si³y zjadaj¹c przygotowane rano kanapki.

Po krótkim odpoczynku udaliœmy siê na zwiedzanie zamku wysokiego. Najpierw weszliœmy do dawnej kuchni z wielkim paleniskiem i wind¹, dziêki której gotowe potrawy wje¿d¿a³y do jadalni znajduj¹cej siê na pierwszym piêtrze. Na zakoñczenie tej ciekawej wyprawy, pan Maciej zada³ nam trzy pytania. Za prawid³ow¹ odpowiedŸ mo¿na by³o otrzymaæ monetê przypominaj¹c¹ dawnego denara.

Prosto z zamku poszliœmy do McDonalds, gdzie ka¿dy zamówi³ sobie to, co chcia³. Tu¿ obok znajdowa³a siê doœæ oryginalna fontanna, który wytryskiwa³a wprost z chodnika. Oczywiœcie nie przepuœciliœmy takiej okazji! By³o du¿o œmiechu, bo jeden z naszych kolegów chcia³ przeskoczyæ przez strumieñ wody, ale mu siê nie uda³o. Mia³ ca³e spodnie mokre!

Jednak co dobre, szybko siê koñczy. Musieliœmy wracaæ do domu. Wycieczka ta by³a bardzo udan¹ wypraw¹. Wprowadzi³a nas w nastrój dawnych czasów, zapozna³a z histori¹ zakonu krzy¿ackiego na Pomorzu oraz pozwoli³a na rozpoczêcie nowego roku szkolnego z uœmiechem na twarzy.  Czekamy na nastêpne wyjazdy!

Agnieszka Felska, Paulina Troeder

Uczestniczki wycieczki