Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Jabłowie otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 72 400 złotych na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu:

• umiejętności manualnych i technicznych,
  • umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia,
  • zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
  • stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych,
  • umiejętnoci pracy zespołowej,
  • dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy,
  • radzenia sobie w życiu codziennym.

Do dnia 31.08.2022 r. szkoła otrzymała następujące wyposażenie:

• Zestaw robotyczno – konstrukcyjny Skribot
  • Zestaw konstrukcyjny Skirit
  • Laptop Dell Latitude  3510
  • Mikrokontroler Arduino Uno StarterKit Box
  • Stacja Lutownicza Zaoxin 852D
  • Aparat FUJIFILM X-T200 + obiektyw VX 15-45 mm F/3.5-5.6 OSI PZ
  • Gimbal MINI – P Moza
  • Statyw Hama Star 75
  • Mikrofon krawatowy BOYA BY-WM3U
  • Mikrofon RODE VideoMic GO
  • Lampa panel LED Quadralite Thea 450 ze statywem
  • Blenda 5 w 1
  • Blenda z łapkami zielono-niebieska
  • Mikrofon dynamiczny Shure SV
  • Okulary VR wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 8 szt. Class VR Premium VRP/64/8
  • Platforma edukacyjna Skriware Academy z biblioteką
  • Licencja – 1 rok dostępu do portalu wirtualnych lekcji Class VR
  • Drukarka 3D Skrinter
  • Skriware Academy
  • Filament PLA Mix 1,75mm – 65 szt.

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

• Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę.
  • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy.
  • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, zajęć dodatkowych.
  • Rozwój merytoryczny nauczycieli.

Z perspektywy rodzica i ucznia:

• Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi.
  • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy
    z praktyką/przygodą.
  • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych ludzi.

Zakupiony sprzęt odpowiada potrzebom szkoły i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej poszczególnych przedmiotów i zajęć dodatkowych.

kwiecień 2023

Czy ośma klasa jeszcze potrafi układać klocki?
Wygląda na to, że tak!

Wirtualna podróż przez Afrykańską Sawannę.

marzec 2023

Dzień otwarty u nas w Jabłowie

Pokazaliśmy naszym gościom okulary wirtuallnej rzeczywistości – było super!

luty 2023

Sporty zimowe, sanie świętego Mikołaja, piracki statek oraz inne ciekawostki  w klasie 5  dzięki wykorzystaniu na lekcjach okularów VR.

styczeń 2023

klasa 3A i 3B dziś programujemy naszego skribota aby podążał wybraną drogą…. udało się😊😊😊😊

Uczniowie klasy 6 wykorzystali dziś kostki wydrukowane w technologii 3D, które posłużyły  do sprawdzenia swoich umiejętności wyszukiwania obiektów na mapie za pomocą współrzędnych geograficznych.

Wirtualna wycieczka klasy 8A i 8B do Japonii dzięki wykorzystaniu na lekcjach okularów VR.

grudzień 2022

„ROBOTYKA I PROGRAMOWANIE” klasa 3A i 3B takie rzeczy tylko w JABŁOWIE 🙂

SKRIBOT-MIKOŁAJ w akcji!

wrzesień -październik- listopad 2022

SKRIBOTY NA ZAJĘCIACH Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA

Uczniowie z klasy 3a i 3b podczas cotygodniowych zajęć „Robotyka i programowanie” naukę programowania zapoczątkowali z aplikacją SkriApp, po nich przyszedł czas na samodzielne budowanie robotów edukacyjnych SkriBot, które okazały się dużym wyzwaniem. Zajęcia angażowały uczniów do rozwiązywania kolejnych zadań oraz pobudzały ich kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Okazało się, że nauka może być świetną zabawą.

Pomoce edukacyjne zostały zakupione z w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości.

PRACOWNIA DRUKU 3D

W ramach projektu ,,Laboratoria przyszłości” została zakupiona między innymi drukarka 3D, która wzbudziła ogromne zainteresowanie uczniów. Uczniowie mogli zobaczyć elementy do druku oraz decydować o wielkości projektowanego modelu. Drukarka 3D na pewno będzie urozmaiceniem na lekcjach informatyki i nie tylko.

Uczniowie klasy szóstej zostali wprowadzeni w świat modelowania 3D. Na lekcji techniki wykonali swoje pierwsze projekty w programie Tinkercad. Jest to darmowy program do modelowania 3D online, który działa w przeglądarce internetowej. Uczniowie zapoznali się z możliwościami wykorzystania drukarki 3D. Mieli okazję zobaczyć efekty pracy drukarki 3D – wydrukowaliśmy jeden z projektów znajdujących się w bibliotece modeli. Na drukowanie projektów stworzonych przez uczniów przyjdzie w kolejnych miesiącach. Drukarka 3D jest częścią wyposażenia, jakie otrzymała nasza szkoła w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

SPRZĘT AUDIO-VIDEO

Nasza szkoła otrzymała  także sprzęt audio-video (aparat fotograficzny z funkcją nagrywania z akcesoriami,  oświetlenie do realizacji nagrań, ekran green-screen, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal i wiele innych.

Sprzęt audio-video posłuży nam przez okrągły rok szkolny w realizacji różnego typu wydarzeń z życia szkoły takich jak akademie, przedstawienia, a także na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań oraz w przygotowaniach do konkursów.

Cały sprzęt został zakupiony z w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości.