DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE

 

Ostatnio w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Szkoły ze Skórcza oraz TEB w Starogardzie Gdańskim.

 

 

 

Szanowni Państwo,

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rynkowym dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie Pan Rafał Deska oraz właściciel firmy St. Rąbała sp. z o.o. Pan Marcin Rąbała w poniedziałek 11 maja br. podpisali w siedzibie zakładu masarskiego w Bielawkach list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie edukacji zawodowej uczniów w zawodach: sprzedawca, przetwórca mięsa oraz operator maszyn przemysłu spożywczego.

Dzięki temu uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Pelplinie będą mogli kształcić się w nowych poszukiwanych kierunkach branży mięsnej pod okiem ekspertów.

Należy wskazać, że St. Rąbała z siedzibą w Bielawkach działając w oparciu o zasady społecznej odpowiedzialności biznesu zapowiedziała szereg benefitów dla swoich uczniów, w tym: program stypendialny, gwarancję zatrudnienia, bezpłatny dojazd do pracy, bogaty program socjalny, a także bezpłatne posiłki.

Uczniowie zainteresowani praktyką w firmie St. Rąbała proszeni są o kontakt bezpośrednio z zakładem pod numerami telefonów: + 48 784 974 266 oraz 660 203 767.

Chcielibyśmy skierować do Państwa placówek oświatowych gorącą prośbę o rozpowszechnienie informacji o możliwości odbywania praktyk wśród uczniów oraz ich rodziców.


JAK WYBRAĆ ZAWÓD


Ośmioklasisto!

informator dla uczniów_pomorskie.pdf

Czy na pewno wiesz, jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości?
Sprawdź czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do jego wykonywania, może Twoje zdrowie uniemożliwia pracę w wymarzonym zawodzie. Czy znajdziesz miejsce, firmę, warsztat na odbycie praktyk? Czy Twoje cechy charakteru pomogą wykonywać wybrany zawód z satysfakcją i zadowoleniem?

Polecam obejrzenie filmów, na których przedstawiciele różnych grup zawodowych opowiadają o swojej pracy. Pomogą Ci usystematyzować wiedzę na ich temat.
TUTAJ:
https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach/

lub
https://www.koweziu.edu.pl/filmy-i-spoty/item/1164-filmy-o-zawodach

Myślisz o konkretnych studiach? Dobierz odpowiedni profil klasy w wybranym liceum lub technikum, aby zdać maturę, która jest przepustką do nauki na uczelniach wyższych.

Porozmawiaj z rodzicami, zapoznaj się z profilami/zawodami (tabela przekazana we wcześniejszej informacji), których nauczać będą szkoły ponadpodstawowe Powiatu Starogardzkiego w roku szkolnym 2020/2021.

Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć jak najwięcej.

Pozdrawiam,
Małgorzata Siemieńska
06.04.2020


Szanowni Rodzice,
i Ósmoklasiści
W załączeniu przesyłam materiały, które mogą być pomocne w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Uwzględniając obecną sytuację związaną z zasadami podjętymi przez nasze państwo przeciw rozprzestrzenianiu się COVID-19 załączone: Informator Starostwa Powiatowego oraz Tabela z wykazem szkół oraz klas zaplanowanych na rok szkolny 2020/2021 – wydają się być jedynymi pewnymi informacjami związanymi z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych.
Dodatkowo załączam artykuł  oraz prezentację, które mogą się Wam przydać:
Napisano go w maju zeszłego roku (czyli dla absolwentów ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz gimnazjum), ale zawiera krótkie wyjaśnienie różnic między liceum ogólnokształcącym, technikum i branżową szkołą I stopnia oraz wykaz rzeczy, które dobrze jest wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
  • poradnik dla rodziców i kandydatów pt. „Jak mądrze wybierać i wspierać?” – opracowano go na poprzedni rok szkolny i np. prezentowana oferta edukacyjna dotyczy Warszawy, ale spora część treści zawartych w tym poradniku jest aktualna (np. jak pomóc dziecku wybrać szkołę, o czym pamiętać, co wziąć pod uwagę w wyborze dalszej edukacji).
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Siemieńska
3 kwietnia 2020 r.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021,
Informacje aktualne na dzień 24 marca 2020 roku:
1) Strona Pomorskiego Kuratora Oświaty: https://www.kuratorium.gda.pl/rekrutacja2/

Informator Rekrutacyjny w formacie pdf; Zasady naboru do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Starogardzkim na rok szkolny 2020/2021 oraz link do Systemu rekrutacji elektronicznej, która ma się rozpocząć 11 maja 2020 r.

3) Strony internetowe poszczególnych szkół w Powiecie Starogardzkim. Część z nich zamieściła informacje dotyczące rekrutacji i oferty edukacyjnej na nadchodzący rok szkolny.

Kolejność szkół taka jak w Informatorze Rekrutacyjnym Starostwa Powiatowego:

– I LO w Starogardzie Gd.:   http://www.lo.internetdsl.pl/?cat=4
– II LO w Starogardzie Gd.:   http://www.2lo.stg.pl/
– Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd.:   http:// www.zse.com.pl 
– Technikum w Owidzu:   http://www.technikumowidz.pl/
– Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd.:  http://www.zszstarogard.pl/
– Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie:   http://www.boleslawowo.pl/
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu:  http://www.zspskorcz.pl/
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie:  http://www.zspczarnawoda.pl/
– Zespół Szkół Publicznych w Skarszewach: http://www.zsp.skarszewy.pl
– SOSW w Starogardzie Gd.: http://www.soswstarogard.pl/