Nasza szkoła bierze udział w przedsięwzięciach Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Od roku szkolnego 2017/2018 nasza szkoła bierze udział w przedsięwzięciu Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Zobaczcie co udało nam się do tej pory osiągnąć…

Rok szkolny 2018/2019

LISTOPAD

W listopadzie nasz zespół do spraw Szkoły Promującej Zdrowie postawił na atmosferę. 21 listopada nasza szkoła obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej oto okazji koordynatorzy SZPZ przygotowali kolejną akcję dla uczniów. W tym dniu dominował kolor żółty. Uczniowie na cześć tego dnia ubrali się w słoneczne barwy. Oprócz tego uczniowie na przerwach mogli obdarowywać  nie tylko uczniów ale również pracowników szkoły, nauczycieli karteczkami z miłymi słowami: Miłego dnia, Wszystkiego dobrego itp. Atmosfera jest tak bardzo ważna , więc dbajmy o nią. Uczniowie i nauczyciele znowu górą!


Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji obchodzonego 16 listopada uczniowie kl. III Gimnazjum zorganizowali na przerwach happening. Każdy kto chciał przekazać coś innym, mógł to zapisać  na „rączkach”, z których powstało piękne, ogromne drzewo – DRZEWO TOLERANCJI.

Bo Tolerancja to TY i JA!


PAŹDZIERNIK

Miesiąc październik był miesiącem zdrowej żywności. Wiele się działo w naszej szkole. Uczniowie sami przygotowywali zdrowe posiłki. Były to nie tylko zdrowe przekąski ale również sałatki owocowe, soki i wiele innych dań przygotowanych przez najmłodszych! Akcja „Śniadanie daje moc” była w naszej szkole wszędzie! Również w klasie I odbyła się  Rondelkolandia. Ciekawe przepisy na smaczne potrawy z wykorzystaniem jajka. Na talerzykach pojawiły się kolorowe kanapki, grzybki, myszki i łódki. Było smacznie i zdrowo Uczniowie mieli wiele radości również obdarowując pysznościami innych uczniów i nauczycieli.


WRZESIEŃ

Tradycyjnie 11 września, na pamiątkę oddania naszej hali sportowej, obchodzimy Dzień Sportu ( minęło już 17 lat ).

W tym roku hasło przewodnie tego Dnia to – Sportowo i Zdrowo.

Dla najmłodszych uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali festyn rekreacyjny w ramach którego  przeprowadzili wiele konkurencji. Były biegi, rzuty, skoki, tor przeszkód i wiele innych atrakcji.

W klasach starszych do wyboru piłka nożna, dwa ognie oraz sprawnościowy miszmasz, w którym pomieszani uczniowie z wszystkich klas rywalizowali  w konkurencjach sprawnościowych ( to dobry sposób na  integrację braci szkolnej).

Było aktywnie i radośnie. Hitem okazały się nagrody dla wszystkich – piękne, soczyste JABŁUSZKA!

NA ZDROWIE!!!


22 września również aktywowaliśmy uczniów do pracy. Tym razem była to akcja „Sprzątanie świata”. Cała szkoła prężnie walczyła o czystość naszej okolicy.


RAJD ROWEROWY 100 rowerzystów na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu 27.09.2018 odbył się rajd rowerowy, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości  pt. „100 rowerów, na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Uczniowie dzięki tej wycieczce mogli sprawdzić swoje możliwości kondycyjne. Aktywność ruchowa pobudzona! Bo przecież „Ruch to zdrowie”.


W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciach Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Działania te wypełniły okres przygotowawczy, w którym udało nam się wyłonić inicjatora oraz  stworzyć grupę inicjatywną, składającą się z Pani Dyrektor, nauczycieli wychowania fizycznego oraz uczennic z klasy VI i ich rodziców. Najpierw jednak nasi rodzice potwierdzili potrzebę dbania o zdrowie i zaakceptowali kontynuowanie przez szkołę działań prozdrowotnych.

O naszej inicjatywie poinformowaliśmy pracowników szkoły na posiedzeniach rady pedagogicznej i spotkaniach z nauczycielami, których zachęcaliśmy do wspólnej refleksji. Przeprowadziliśmy również ankiety na temat zdrowego stylu życia oraz dyskusje nad znaczeniem zdrowia i dobrego samopoczucia w szkole. Następnie przeprowadziliśmy w młodszych klasach warsztaty i pogadanki na temat zdrowia: „Czym jest zdrowie? Na czym polega zdrowe odżywianie? Jakie jest ich samopoczucie w szkole?” Kolejnym etapem było przeprowadzenie w starszych klasach ankiety, które pomogły ocenić poglądy uczniów, na temat atmosfery w szkole, ich samopoczucia oraz co wiedzą na temat zdrowego odżywiania.

Po przeprowadzonej analizie ankiet, wywiadów z uczniami i nauczycielami, zespół inicjatywny przeprowadził działania, które miały pomóc zrozumieć koncepcję i priorytety SzPZ, związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, działania rozwiązujące problemy, uzupełniające wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

Należą do nich między innymi:

 1. w obszarze zdrowia psychicznego:
 • warsztaty socjoterapeutyczne, integracyjne
 • Dzień tańca – projekt edukacyjny z udziałem wszystkich klas,
 • Dzień Rodziny – wspólne aktywne spędzanie czasu wolnego,
 • Dzień Dziecka – integracja dzieci w różnym wieku poprzez zabawę i opiekę,
 • Andrzejki w szkole – tolerancja dla każdego,
 1. w obszarze zdrowia fizycznego:
 • Dzień wody,
 • „Śniadanie daje moc” w klasach młodszych,
 • Sprzątanie Świata (ekologia, segregacja odpadów, recykling),
 • Dzień Pluszowego Misia (marchewkowe ciasto, walory miodu),
 • Szkolne śpiewanie kolęd i pastorałek (jarmark świąteczny, potrawy świąteczne),
 • okolicznościowe spotkania dla seniorów (aktywny tryb życia w każdym wieku).
 • inne działania, w których inicjatorami są uczniowie naszej szkoły:
  • Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej,
  • Bike-owe wycieczki rowerowe,
  • Ratujmy pszczoły,
  • Poznaję wczoraj, działam dziś, tworzę jutro.

Grupa inicjatywna na rok szkolny 2018/2019 przygotowuje kolejny szereg rozmaitych działań – nowych i cyklicznych, które pomogą zrozumieć koncepcję SzPZ oraz poprawią samopoczucie uczniów i zadbają o zdrowe nawyki odżywiania, a w konsekwencji ukształtować nawyki zdrowego stylu życia.