AKCJA „MÓJ PLECAK”

Wiemy jak ważną sprawą dla naszego zdrowia jest kręgosłup, dlatego na przełomie lutego i marca zajęliśmy się rozpowszechnianiem informacji na temat profilaktyki wad postawy.

Akcja „Mój plecak” – została przeprowadzona, aby sprawdzić czy problem przeciążonych teczek ( pomimo szkolnych szafek dla każdego ucznia) istnieje w naszej szkole. Według zaleceń Głównego Inspektoratu waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka.

W badaniu udział wzięły klasy I- VII szkoły podstawowej. Uczennice z zespołu SzPZ w trakcie przerwy ważyły uczniów i ich plecaki.

Oto nasze wyniki:

Klasa I- 11 %

Klasa II- 8 %

Klasa III- 9%

Klasa IV- 12 %

Klasa V- 13%

Klasa VI- 11 %

Klasa VII- 16 %.

 

Wyniki  przeprowadzonego badania  nie są zadowalające. Zauważyliśmy, że wielu uczniów ma zły nawyk noszenia plecaka ( noszenie na jednym ramieniu, oraz zbyt długie szelki). Złe nawyki, przyczynić się  mogą do wielu schorzeń kręgosłupa, dlatego ważne jest  dopilnowanie prawidłowego noszenia plecaka oraz kontrolowanie jego zawartości.

Podjęte działania:

– dla nauczycieli ( zestaw ćwiczeń śródlekcyjnych),

– dla rodziców ( 10 Zasad Zdrowego Kręgosłupa),

– dla nauczycieli wf ( ćwiczenia wzmacniające i korekcyjne).

 

Poniżej fotorelacja z akcji szkolnej.

Pozdrawiamy

Zespół do spraw Szkoły Promującej Zdrowie.

             10 przykazań Lekkiego Tornistra

  1.  Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
  2.  Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
  3.  Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
  4. W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie – w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
  5. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
  6. Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
  7. Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
  8. Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
  9. Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
  10. Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.