Poznajemy odmienną kulturę i sytuację dzieci w Kenii

Dnia 24 maja 2019 roku kilka minut po godzinie 9 zebraliśmy się na holu głównym szkoły, gdzie czekali na nas przybyli goście: założyciel i dyrektor szkoły w jednej z wiosek w Kenii oraz wolontariusze z Turcji i Argentyny. Rdzenny Kenijczyk posługiwał się językiem angielskim, więc nasza nauczycielka Pani Klaudia tłumaczyła nam jego słowa na język polski. Gość opowiedział o sytuacji dzieci w Kenii, pokazał zdjęcia „swojej” szkoły i dzieci tam się uczących. W tej szkole uczy się ok. 300 dzieci i jest tam tylko 5 nauczycieli.

Nadszedł czas na zadawanie pytań. Wiele uczniów się zgłosiło, lecz pytań było tak dużo, że niestety, nie każdy mógł je zadać. Niezwykłą atrakcją była nauka popularnej w Kenii dziecięcej piosenki w języku suahili. My również mieliśmy niespodziankę – paczki, w których znajdowały się zebrane przez nas w jeden dzień przybory szkolne – było tego naprawdę sporo!

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy bliżej poznać inną kulturę, zapoznać się z sytuacją uczniów w tym afrykańskim kraju, a jednocześnie docenić to, w jakich warunkach możemy się uczyć i że w ogóle możemy się uczyć!

Po kilku dniach otrzymaliśmy z Kenii takie oto zdjęcia! To zawartość tylko jednej z paczek, jakie podarowaliśmy naszemu Gościowi – pozostałe dotrą drogą morską.

Jak widać wystarczy niewiele, by na twarzy kogoś innego pojawił się uśmiech. Z całą pewnością będziemy pomagać – na miarę naszych możliwości – dzieciom z tej konkretnej szkoły w przyszłym roku szkolnym, a być może, dzięki współczesnej technologii, nawiążemy z nimi bliższy kontakt.

Samorząd Uczniowski