22 grudnia zmarł Edward Pałłasz – kompozytor, muzykolog, pedagog, twórca muzyki teatralne i filmowej,

Organizator życia muzycznego, dyrektor II Programu Polskiego Radia. Urodzony 30 sierpnia 1936 roku w Starogardzie Gdańskim był Człowiekiem pasji i talentu. Mogąc wybrać spośród wielu ważnych tylko dwa słowa, które najpełniej określałyby Jego życie należałoby zapewne wymienić: muzykę i nauczanie.

Ten od zawsze związany ze sztuką (początkowo teatrem studenckim – sławny gdański Bim-Bom i warszawski STS, potem zawodowym – kierownik muzycznego Teatru Komedia w Warszawie, a także jako wykładowca na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie) Artysta, stworzył oprawę muzyczną wielu przedstawień, skomponował muzykę do licznych spektakli i filmów. Współpracował z takimi Twórcami jak  Olga Lipińska, Agnieszka Osiecka, Konrad Swinarski, Adam Hanuszkiewicz, Janusz Majewski by wymienić choćby kilkoro. Był laureatem wielu prestiżowych konkursów. W swojej zawodowej pracy nie zapominał o dzieciach i młodzieży. Za twórczość dla dzieci otrzymał specjalną Nagrodę. Odbiorców swojej muzyki traktował poważnie i z atencją niezależnie od ich wieku, czy przygotowania muzycznego. Cechowała Go otwartość, wrażliwość i ciekawość drugiego człowieka. Fantastycznie wykładał, ale też fantastycznie słuchał. Potrafił sprawić, że każdy rozmówca czuł się doceniony.

Na pytanie jednego z uczniów jabłowskiej szkoły, której określał się przyjacielem, „Czym jest dla Niego Muzyka?” odpowiedział cytatem Jerzego Kerna: „Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd.” Odszedł Człowiek, o którym pamiętać będą ci, co się z Nim zetknęli i ci, którzy obcują z Jego muzyką. W jabłowskiej szkole Edward Pałłasz i symbolicznie, i fizycznie „zostawił ślad swojej stopy”, a Jego muzyka trwać będzie w hymnie naszej szkoły, a tym samym w sercach byłych i obecnych uczniów.