Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

to ustanowione   w 1995 r. przez UNESCO doroczne święto mające na celu   promocję  czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. Obchodzone  jest 23 kwietnia. Data ta  jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w tym dniu 1616 r.  zmarli dwaj wybitni pisarze: Miquel de Cervantes i William Szekspir.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego.  Zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowywali  23 kwietnia kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować  krew smoka pokonanego przez św. Jerzego.  Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

Drodzy Uczniowie,  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw  Autorskich  biblioteka szkolna ogłasza dwa konkursy.

Dla uczniów klas  IV  – VIII  „ Sleeveface,  czyli ubierz się w książkę”. Zadanie konkursowe polega na sfotografowaniu się z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. W efekcie powstaje niebanalny obraz prezentujący połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak pozować do zdjęcia, aby poza stała się „ elementem” okładki, który  „ wychodzi”  poza papier.


Dla uczniów klas I – III na zdjęcie w przebraniu ulubionego bohatera książki  na tle domowej biblioteczki, plakatu lub wykonanej samodzielnie dekoracji.

Szczegóły konkursu:

  1. Zdjęcia przedstawiające prace proszę przesłać na adres e – mail: jb@szkolajablowo.pl ( do 30.04.2021 r.).
  2. Zwycięzców na pewno nie ominie nagroda.
  3. Nagrodzone prace za zgodą autora zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

Zapraszam do zabawy

Justyna Banach-Załęska