Szkoła promująca zdrowie

ROK SZKOLNY    2022/2023

 

KWIECIEŃ

05-04 2023r. – Spotkania ze szkolna pielęgniarką. Zasady higieny osobistej – znamy i je stosujemy.

 

GRUDZIEŃ

20 grudnia 2022 r. – Szkolne Śpiewanie Kolęd


LISTOPAD

21 listopada 2022r. – Dzień Życzliwości

Dzisiaj, tj. 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji każda klasa udekorowała drzwi swojej sali oraz zorganizowała plebiscyt na Królową i Króla Życzliwości. Wyróżnione osoby zostały uroczyście ukoronowane na sali gimnastycznej, a tytułów pogratulowała im Pani Dyrektor Małgorzata Siemieńska. Słowa uznania dla Królowych i Królów za postawę pełną empatii, zrozumienia i życzliwości.
Wszyscy uczniowie w poprzedzającym święto tygodniu mieli możliwość wrzucenia do specjalnej skrzynki sympatycznych pozdrowień. Zebrane karteczki Samorząd Uczniowski dostarczył właśnie dzisiaj do właściwych adresatów.
Podczas dużej przerwy każdy mógł poczęstować się jabłkiem lub wybrać kolorowy balonik w zamian za życzliwy gest. Na kartkach dołączonych do owoców i balonów znajdowały się konkretne propozycje, np. zadzwonienie do swoich dziadków, powiedzenie rodzicom, że się ich kocha, pomoc koledze w wykonaniu trudnego zadania, wybrania na w-f kogoś, z kim do tej pory się nie ćwiczyło, czy powiedzenie komuś miłego słowa. Zdecydowana większość uczniów podeszła z uśmiechem do tych jakże sympatycznych zadań. Mamy nadzieję, że na co dzień nikt nie potrzebuje specjalnej zachęty do takich drobnych, ale jakże ważnych gestów. Bądźmy dla siebie dobrzy każdego dnia!


25 listopada 2022r. – Dzień Misia

16 listopada 2022r. – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w naszej szkole zrealizowano szereg zadań. Uczniowie klas I-III na lekcjach dowiedzieli się „Co to znaczy być tolerancyjnym?”. Dla starszych klas Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował akcję „Kolorowa Rączka”. Na dużej przerwie przy dźwiękach S.Sojki „Tolerancja”, każdy chętny na „rączce” wpisał przesłanie do kolegi/koleżanki. Z nich powstał na ścianie ogromny napis TOLERANCJA. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.


Warsztaty profilaktyczne dotyczące radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami

We współpracy z Koordynatorem Gminnych Programów Przeciwdziałania Uzależnieniom 9  listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami. Psychoterapeuci z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gdańskim – prowadząc warsztaty skoncentrowali się zwłaszcza nad sposobem radzenia ze złością w celu wyeliminowania agresji i przemocy w relacjach z innymi osobami w realu i w sieci. Uczniowie klas 4-8 dowiedzieli się również m.in. jak własne negatywne emocje można pozytywnie wykorzystać. Zdobyli cenną wiedzę i umiejętności, teraz muszą nauczyć się ją wykorzystywać i stosować. To wszystko po to, abyśmy nieustannie budowali przyjazną szkolną rodzinę, byli lubiani, potrafili się wzajemnie zrozumieć i wspierać.

Pamiętajmy, że zachowując swoje racje, możemy zadbać o dobre relacje. Dokonujmy właściwych wyborów ☺


Zdrowie na talerzu klasa 2A w akcji🥗🥙🧃🥦🍐🍌🍋🍊🍉🍈


Zdrowe soki i sałatka owocowa to jest TO!

Zdrowe odżywianie i ruch są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na rozwój człowieka i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wiedzą o tym przedszkolaki z Jabłowa i Owidza. W ramach akcji „Szkoła promująca zdrowie” dzieci przygotowały zdrowe soki, sałatkę owocową oraz dbały o swoją kondycję i dobre samopoczucie poprzez codzienną gimnastykę. 

 


PAŹDZIERNIK

28 października – DZIEŃ ODPOCZYNKU DLA ZSZARGANYCH NERWÓW

Nie od dziś wiadomo, że stres i nerwy są wrogiem człowieka. Postanowiliśmy, że ten dzień w naszej szkole będzie BEZSTRESOWY. Zrezygnowano więc ze sprawdzianów, kartkówek itp., a w zamian na lekcjach towarzyszyły nam nasze kochane przytulanki, podusie czy kocyki. Atmosfera była iście domowa i radosna. Na przerwach każdy mógł wybrać dla siebie aktywność ruchową lub krainę łagodności (z muzyką relaksacyjną). Mamy nadzieję, że każdy będzie dbać o swoje zdrowie, redukując poziom stresu i wybierając odpowiednią formę relaksu.

 


21 PAŹDZIERNIKA MOTYLKI” OBCHODZIŁY ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

Były obrazki, piosenki, wierszyki, zagadki a nawet bajka czytana przez mamę „ o Królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju”- J. Jasny
Aby jak najmocniej zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania dzieci uczestniczyły w zajęciu kulinarnym – kiszenie kapusty. W pierwszej części przedszkolaki zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. Czego potrzeba do zakiszenia kapusty? Motylki już to wiedzą.

W drugiej części zajęć dzieci wykorzystały różne owoce i samodzielnie przygotowały sobie smaczne owocowe szaszłyczki.


10 Października- ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Dbaj o siebie!!!!!            Bądź aktywny, spaceruj, ćwicz.       Wysypiaj się.      Dobrze się odżywiaj.
Myśl o sobie dobrze.         Uwierz w siebie.           Doceniaj drobiazgi i małe sukcesy.        Spotykaj się z przyjaciółmi.
Relaksuj się.

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

W okresie wrzesień – grudzień 2022 w naszej szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej.
Utworzono dwie grupy. Każda spotyka się dwa razy w tygodniu. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki wsparciu organu prowadzącego szkołę: Gminy Starogard Gdański.

Celem organizacji tych zajęć jest harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawa ogólnej kondycji i sprawności fizycznej uczniów. Na zajęciach kształtowany jest również nawyk prawidłowej postawy, a co za tym idzie przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy. Treści omawiane na zajęciach wspomagają zapobieganie nadwadze i otyłości wśród dzieci. Ponadto towarzyszący nam uśmiech i radość dostarczają pozytywnych emocji i sprzyjają budowaniu prawidłowych relacji rówieśniczych. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie fizyczne i psychiczne😊😊😊


ROK SZKOLNY    2021/2022


PIKNIK ZDROWIA (21 czerwca 2022)

Dzień zaskoczył nas niesprzyjającą aurą, więc zmieniliśmy plany i piknik odbył się na sali gimnastycznej. Każda klasa miała do wykonania określone zadania – przygotowanie: zdrowych, piknikowych przekąsek, propozycję wakacyjnej zabawy oraz plakatu pt. „Zdrowe i Bezpieczne Wakacje”.
Na kocach królowały więc owocowo-warzywne napoje i przekąski, a uczniowie wykazali się kreatywnością przygotowując zabawy na wakacyjny czas. Rewelacyjnie wykonali też edukacyjne plakaty. Werdykt mógł być tylko jeden – wszyscy spisali się na 6!
Atmosfera była fantastyczna, prawdziwie wakacyjna. Wspólne zabawy, pląsy i gry dały nam dużo uśmiechu i radości. Wszyscy poczuli, że WAKACJE TUŻ, TUŻ.

 

ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Życzy Zespół Szkoły Promującej Zdrowie.


Akcja „postaw na sport” organizowana przez OSIR w Starogardzie Gdańskim klasa 2a i 2 b


Dzień wody

Równo 30 lat temu, w 1992 roku,  Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 22 marca Światowym Dniem Wody. Wszyscy doskonale wiemy jak ważną rolę pełni woda w naszym życiu, że wodę należy oszczędzać i że wiele regionów świata cierpi na jej deficyt.

A co tak naprawdę wiemy o wodzie? Jakie ma właściwości? Cechy? Jakie ma „moce”? Na te pytania (i wiele innych) postanowiliśmy w tym roku odpowiedzieć za pomocą doświadczeń i eksperymentów. Poniżej fotorelacja.


Uczniowie klasy 3B z radością powitali wiosnę 🌞🌷🌳🌷

Marzanno, marzanno ty zimowa panno- dzisiaj Cię żegnamy, bo wiosnę witamy!

 


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – AKTYWNIE 

Wiosenne kanapeczki klasy 2B oraz pełne emocji gry na świeżym powietrzu (dziewczynki grały w szczura, w skakankę, hula hop o chłopaki grali w piłkę nożną).


DZIEŃ BEZ PLECAKA W NASZEJ SZKOLE😀😀😀😀😀


Dyniowe zabawy w grupie Motylków

Dynia i z dynią na różne sposoby. Były wyklejanki, pokaz dyniowej mody i tor przeszkód, ciasteczka z dyni i bukiet z udziałem dyni.

Najważniejsze, że wspaniała zabawa i humory dopisywały wszystkim
„Motylkom”


Andrzejki  w klasie 2b wesoło i zdrowo:-)

Były wróżby andrzejkowe, konkursy i zabawy oraz sok owocowo-warzywny przygotowany przez samych uczniów.


WTAMINOWY DZIEŃ CHŁOPAKA


LUNCH BOXY – PYSZNIE I ZDROWO


BINGO PRZYRODNICZE – BAWILISMY SIĘ SUPER!


ROK SZKOLNY    2020/2021

 


CZERWIEC

Zajęcia pokazowe KP Starogard

W minionym tygodniu mieliśmy okazję gościć na naszym boisku trenerów piłki nożnej z Klubu Piłkarskiego Starogard.
Zajęcia miały na celu zachęcanie dzieci od najmłodszych lat do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
Uczniowie klas I-IV wzięli udział w pokazowym treningu piłki nożnej, podczas którego pracowali nad koordynacją wzrokowo-ruchową, a także podstawowymi elementami techniki prawidłowej gry w piłkę nożną.

Trening cieszył się zainteresowaniem uczniów i przebiegł w radosnej atmosferze.

Ze sportowym pozdrowieniem
Pani Kasia Mierzejewska😀


KWIECIEŃ

DZIEŃ ZIEMII 2021

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi nie były takie jak do tej pory, dotychczasowe Eko – Potyczki musieliśmy zastąpić inną formą aktywności ekologicznej. Zrodził się pomysł posprzątania Waszych lasów i innych terenów tak obficie zaśmieconych i zaniedbanych. Oczywiście NIE ZAWIEDLIŚCIE!! Często razem z całymi Rodzinami spacerowaliście i zbieraliście nierzadko po kilka! worów śmieci. Myślę że nie tylko my przyrodnicy z PSP w Jabłowie, ale również mieszkańcy Waszych miejscowości, jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Po raz kolejny udowodniliście że można na Was liczyć 🙂


WRZESIEŃ

Na przełomie wakacji zespół do spraw Szkoły Promującej Zdrowie ogłosił konkurs pt: „Zostań Masterchefem Szkoły”.
Zadaniem uczniów było przygotowanie zdrowych dań i posiłków, opisanie ich oraz recenzja osób trzecich. Zadanie to nie było łatwe, jednak udało nam się wyłonić zwycięzcę!

Naszym Masterchefem szkoły została uczennica klasy VII B Wiktoria Śledź.

Gratulujemy!

Zespół również przyznał dwa  wyróżnienia dla uczennicy klasy VII A Julki Łepek oraz uczennicy z klasy VII B Alicji Żyjewskiej.

Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
Tymczasem Gratulujemy!

 


Zajęcia kreatywne w klasie 4 😉 to my lubimy.


Narodowy Dzień Muzyki

5 października obchodziliśmy w naszej szkole „ Dzień muzyki”. A to za sprawą świetnej organizacji zespołu do spraw Szkoły Promującej Zdrowie. W tym dniu na przerwach można było usłyszeć muzykę rożnego rodzaju a dla najmłodszych odbył się apel związany z tańcem i muzyką. Uczniowie poznali i usłyszeli wiele instrumentów. Posłuchać można było utworów muzycznych i nauczyć się tańca! Oprócz tego przeprowadzony został quiz w którym klasa 1 B zdobyła pierwsze miejsce.

To był dzień pełen pozytywnych emocji!      Z przytupem!


Zajęcia wychowania fizycznego z modułem tanecznym.
Wesołe wygibasy w klasie 4.


ROK SZKOLNY    2019/2020

SPRAWOZDANIE ROCZNE Z DZIAŁAŃ SZPZ 2019/2020


CZERWIEC  2020

„ZDROWE WAKACJE”  Konkurs i zadania na wakacje

Szkoła Promująca Zdrowie ogłasza konkurs „Przepis na zdrowe danie”.
Spędź wakacje ZDROWO i RADOŚNIE! Zostań MASTERCHEFEM SZKOŁY!
Wykonaj sam (lub z pomocą rodziny) 2 zdrowe posiłki z kategorii: (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) i wyślij w zapisie cyfrowym na adres e-mail: ab@szkolajablowo.pl
Dokument powinien zawierać:

 1. a) w formie tekstowej:
 • Nazwę dania
 • Składniki
 • Sposób przygotowania
 • Opinia członka rodziny po degustacji
 1. b) zdjęcie – .jpg
 • TY i Twoje Danie

 

Oceniane będzie:

 • Ciekawy pomysł
 • Zdrowy posiłek
 • Wkład pracy
 • Estetyka dania

Czekamy na nie do 30.09.2020 r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone!
Stworzymy multimedialny Album Zdrowych Posiłków, który zostanie umieszczony na stronie szkoły. Prace będą wykorzystane na cele i promocję   programu Szkoły Promującej Zdrowie.

JESTEŚ TYM CO JESZ! NA ZDROWIE! DO DZIEŁA!


Aktywnego wspaniałego Dnia Dziecka!
https://youtu.be/AI47YR2ehYo

MARZEC  2020

4 marca 2020 – Zdrowa przerwa w PSP w Jabłowie Na Zdrowie


LUTY  2020

12 lutego 2020 – Zajęcia wychowania fizycznego z modułem tanecznym.


11 lutego 2020 – Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie prowadzone przez Panią Policjantkę z KPP Starogard Gdański Małgorzatę Szweda na temat „Cyberprzemocy” , następnie nasz nauczyciel informatyki Krzysztof Tomczyk poprowadził wykład pt. „INTERNET – Bezpieczeństwo na co dzień” i „Uzależnienia od Internetu”.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.
Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.