Szkoła promująca zdrowie

ROK SZKOLNY    2023/2024

 


LISTOPAD


Dzień życzliwości😄😃😉😊😍

Ten dzień na stałe wejdzie w tradycję naszej szkoły. Był uśmiech, serdeczność, wzajemne ciepło, miłe dobre słowa i gesty. Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości zaczęliśmy od samego rana. Uczniowie ubrani na kolorowo-jako symbol radości i optymizmu przekazywali sobie dobre słowa i gesty życzliwości. Punktem kulminacyjnym tego dnia był apel, gdzie z każdej klasy został wyłoniony Król i Królowa życzliwości 👸🤴 To była prawdziwa koronacja 👑. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli ten wyjątkowy dzień upłynął w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę. Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta, bo świat jest po prostu jeszcze piękniejszy.


PAŹDZIERNIK

Dzień odpoczynku dla zszarganych nerwów😂🥰🥱😢🥸🤥

To ulubiony dzień wszystkich uczniów. Już od rana szkoła żyła nieco innymi życiem niż zwykle. Uczniowie wyluzowani i uśmiechnięci ze swoimi pluszakami, kocykami i poduszkami wypełniali szkolne korytarze. To dzień bez sprawdzianów, kartkówek itp. z czego byliśmy bardzo zadowoleni. Na zajęciach warsztatowych dowiedzieliśmy się co to jest stres, jego negatywnym wpływie na na organizm, o sposobach walki z nim oraz o zbawiennych właściwościach relaksu. Był trening UWAŻNOŚCI, RELAKSACJI, oddychania, kolorowanki, masażyki, joga i wiele innych metod antystresowych. Każdy mógł podzielić się własnymi metodami neutralizowania zdenerwowania, które wypisywaliśmy na specjalnej tablicy-bardzo cenne rady.
Niech każdy dzień zachęci nas do tego, aby wygospodarować czas na odpoczynek i zwolnienie tempa codziennego biegu. To inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie.


Wiem co jem! Zdrowie na talerzu klasa 3a🥝🫒🥔🥑🥕🥒🥜


WRZESIEŃ

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka😊😊😊

Dzisiaj w naszym przedszkolu było wesoło i kolorowo, a to za sprawą święta, które obchodziliśmy. Od 2013 roku, każdego roku, 20 września, świętujemy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki spędziły ten wyjątkowy dzień na zabawach, animacjach i konkursach sportowych. Największą atrakcją tego dnia była obecność i wspólnie spędzony czas z osobami im najbliższymi- Rodzicami. Ten dzień był też doskonałą okazją do spotkania z przyjaciółmi naszej szkoły i przedszkola- P. Radną Grażyną Biodrowską oraz przedstawicielką starogardzkiej policji P. M. Szweda, która przypomniała dzieciom o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, a po krótkiej pogadance wręczyła przedszkolakom opaski odblaskowe. To był naprawdę wspaniały i pełen wrażeń dzień. Czerpiąc ze słów Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, wszystkim przedszkolakom życzymy radości ze zdobywanej wiedzy, samych wesołych chwil spędzanych w przedszkolu, uśmiechu i beztroski.


Europejski Dzień Bez Samochodu 🚗🚘🛺🚍🚌

Dzisiaj klasa 6 bardzo aktywnie żegnała lato – wycieczką rowerową do Leśnictwa Bielawki. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna, prawdziwie letnia pogoda. Spędziliśmy fantastyczny czas na wspólnej zabawie, jedzeniu, podchodach i wielu innych atrakcjach. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób „przy okazji” uczcić, przypadający na 22 września, Europejski Dzień Bez Samochodu.


Grupa przedszkolna KROPELKI poszukiwała jesieni na polach, w ogrodzie, w sadzie.

Przedszkolaki skorzystały z zaproszenia Państwa Maszka, poznając podczas wizyty zawód rolnika. Kropelki świętowały razem z gospodarzami Święto Ziemniaka. Jednak żeby moc świętować trzeba było najpierw je wykopać i pozbierać, a to same dzieci przyznały, było ciężką pracą. wyposażeni w wiaderka, i oczywiście dobre humory, kroczyliśmy na pole. I tak wszyscy zabrali się do pracy. Niektóre zbiory okazały się bardzo ciekawe😉 dowodem na zaangażowanie i ciężką pracę może być niemal pełna przyczepa ziemniaków. Po takim wyczynie chętnie skorzystaliśmy z gościnności i zasiedliśmy do pysznej zupy pomidorowej oraz drożdżówki. Czas spędzony na świeżym powietrzu uatrakcyjnialiśmy zabawami ruchowymi, ziemniaczanymi konkursami oraz pracą twórczą dzieci, by spod ich rączek wyszły CUDAKI ZIEMNIAKI. Dzień był niezwykły, za co wszyscy podziękowaliśmy rodzicom Huberta. ❤️❤️❤️


Światowy Dzień Jabłka

28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Serdeczne podziękowania należą się Pani Radnej – Grażynie Biodrowskiej i Panu Sołtysowi – Krzysztofowi Mondrachowskiemu za przepyszne jabłka. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie!


3a witaminy zna i dobre humory ma😊🍊🍋🥭🍎🍐🍑🍓


ROK SZKOLNY    2022/2023

CZERWIEC

19-06 2023r. – PIKNIK ZDROWIA
Ta impreza już na stałe wejdzie w kalendarz naszych imprez szkolnych. Celem tej imprezy to przede wszystkim propagowanie zdrowej żywności, ale przede wszystkim dobra zabawa.

W tym roku klasy miały 3 konkurencje
1. Przygotowanie zdrowego jedzenia na piknik
2. Zaśpiewanie piosenki do ognisko
3. Pokaz mody ekologicznej.

Jury miało ciężki orzech do zgryzienia,aby wyłonić zwycięzcę. Poniżej kilka fotek.
Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy🤣


15-06 2023r. – Dzień rodziny

W czwartek odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny dla uczniów klas pierwszych i ich rodzicow. Zaproszeni na uroczystość goście mogli obejrzeć, przygotowany pod opieką wychowawców, występ swoich dzieci,które z ogromnym zaangażowaniem wystąpiły na scenie. Po części artystycznej wykonały również pokaz tańca. Cały występ wywołał gromkie brawa publiczności. Były życzenia, upominki wykonane przez dzieci i słowa podziękowania dla rodziców, a przy tym, jak można się było spodziewać, wiele wzruszeń. Tę wspaniałą uroczystość zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.


5 czerwca 2023 Piknik Rodzinny Przedszkolaków i Rodziców 🌼


Nasza szkoła brała czynny udział w akcji #MOVEWeek

#NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu @International Sport and Culture Association @nowwemove @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy”DolnyŚląsk”


KWIECIEŃ

05-04 2023r. – Spotkania ze szkolna pielęgniarką. Zasady higieny osobistej – znamy i je stosujemy.


18 kwietnia 2023 r. Dziś odwiedził nas Klub Sportowy Bloczek Team Pelplin

Chcesz Trenować Zapasy 🤼‍♀️🤼‍♂️ ‼️

SYX6gQj6Akga3gwEznDf-p1AZOYbYJxCxwW7dmBaBeQs&_rdr


20 kwietnia 2023 r. EKO – POTYCZKI

Po kilku latach przerwy spowodowanymi covid’em i innymi ciekawymi historiami, wznowiliśmy konkurs ekologiczny dla klas piątych: „Eko – potyczki”. Na razie na niewielką skalę, ale z ambitnymi planami na kolejne lata. Uczestnikom serdecznie gratulujemy szerokiej wiedzy ekologicznej a Zespołowi Kształcenia i Wychowania dziękujemy za ścisłą współpracę w zorganizowaniu potyczek.

Oprócz Eko – Potyczek z okazji Dnia Ziemi odbył się ponadto w naszej szkole konkurs na „Najciekawszą Zabawkę z Recyklingu”, który bezkonkurencyjnie wygrała uczennica klasy 8b – Inga Kuc. Serdecznie gratulujemy kreatywności i pomysłowości:)

 

 


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą szkołę w akcji „Szkoły pełne talentów”, organizowanej przez Lidl Polska🙂

Z puli dostępnych nagród otrzymaliśmy min. rakietki do tenisa stołowego.

Ze wszystkich nagród korzystają już z radością nasi uczniowie.


GRUDZIEŃ

20 grudnia 2022 r. – Szkolne Śpiewanie Kolęd


LISTOPAD

21 listopada 2022r. – Dzień Życzliwości

Dzisiaj, tj. 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji każda klasa udekorowała drzwi swojej sali oraz zorganizowała plebiscyt na Królową i Króla Życzliwości. Wyróżnione osoby zostały uroczyście ukoronowane na sali gimnastycznej, a tytułów pogratulowała im Pani Dyrektor Małgorzata Siemieńska. Słowa uznania dla Królowych i Królów za postawę pełną empatii, zrozumienia i życzliwości.
Wszyscy uczniowie w poprzedzającym święto tygodniu mieli możliwość wrzucenia do specjalnej skrzynki sympatycznych pozdrowień. Zebrane karteczki Samorząd Uczniowski dostarczył właśnie dzisiaj do właściwych adresatów.
Podczas dużej przerwy każdy mógł poczęstować się jabłkiem lub wybrać kolorowy balonik w zamian za życzliwy gest. Na kartkach dołączonych do owoców i balonów znajdowały się konkretne propozycje, np. zadzwonienie do swoich dziadków, powiedzenie rodzicom, że się ich kocha, pomoc koledze w wykonaniu trudnego zadania, wybrania na w-f kogoś, z kim do tej pory się nie ćwiczyło, czy powiedzenie komuś miłego słowa. Zdecydowana większość uczniów podeszła z uśmiechem do tych jakże sympatycznych zadań. Mamy nadzieję, że na co dzień nikt nie potrzebuje specjalnej zachęty do takich drobnych, ale jakże ważnych gestów. Bądźmy dla siebie dobrzy każdego dnia!


25 listopada 2022r. – Dzień Misia

16 listopada 2022r. – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w naszej szkole zrealizowano szereg zadań. Uczniowie klas I-III na lekcjach dowiedzieli się „Co to znaczy być tolerancyjnym?”. Dla starszych klas Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował akcję „Kolorowa Rączka”. Na dużej przerwie przy dźwiękach S.Sojki „Tolerancja”, każdy chętny na „rączce” wpisał przesłanie do kolegi/koleżanki. Z nich powstał na ścianie ogromny napis TOLERANCJA. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.


Warsztaty profilaktyczne dotyczące radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami

We współpracy z Koordynatorem Gminnych Programów Przeciwdziałania Uzależnieniom 9  listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami. Psychoterapeuci z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gdańskim – prowadząc warsztaty skoncentrowali się zwłaszcza nad sposobem radzenia ze złością w celu wyeliminowania agresji i przemocy w relacjach z innymi osobami w realu i w sieci. Uczniowie klas 4-8 dowiedzieli się również m.in. jak własne negatywne emocje można pozytywnie wykorzystać. Zdobyli cenną wiedzę i umiejętności, teraz muszą nauczyć się ją wykorzystywać i stosować. To wszystko po to, abyśmy nieustannie budowali przyjazną szkolną rodzinę, byli lubiani, potrafili się wzajemnie zrozumieć i wspierać.

Pamiętajmy, że zachowując swoje racje, możemy zadbać o dobre relacje. Dokonujmy właściwych wyborów ☺


Zdrowie na talerzu klasa 2A w akcji🥗🥙🧃🥦🍐🍌🍋🍊🍉🍈


Zdrowe soki i sałatka owocowa to jest TO!

Zdrowe odżywianie i ruch są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na rozwój człowieka i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wiedzą o tym przedszkolaki z Jabłowa i Owidza. W ramach akcji „Szkoła promująca zdrowie” dzieci przygotowały zdrowe soki, sałatkę owocową oraz dbały o swoją kondycję i dobre samopoczucie poprzez codzienną gimnastykę. 

 


PAŹDZIERNIK

28 października – DZIEŃ ODPOCZYNKU DLA ZSZARGANYCH NERWÓW

Nie od dziś wiadomo, że stres i nerwy są wrogiem człowieka. Postanowiliśmy, że ten dzień w naszej szkole będzie BEZSTRESOWY. Zrezygnowano więc ze sprawdzianów, kartkówek itp., a w zamian na lekcjach towarzyszyły nam nasze kochane przytulanki, podusie czy kocyki. Atmosfera była iście domowa i radosna. Na przerwach każdy mógł wybrać dla siebie aktywność ruchową lub krainę łagodności (z muzyką relaksacyjną). Mamy nadzieję, że każdy będzie dbać o swoje zdrowie, redukując poziom stresu i wybierając odpowiednią formę relaksu.

 


21 PAŹDZIERNIKA MOTYLKI” OBCHODZIŁY ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

Były obrazki, piosenki, wierszyki, zagadki a nawet bajka czytana przez mamę „ o Królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju”- J. Jasny
Aby jak najmocniej zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania dzieci uczestniczyły w zajęciu kulinarnym – kiszenie kapusty. W pierwszej części przedszkolaki zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. Czego potrzeba do zakiszenia kapusty? Motylki już to wiedzą.

W drugiej części zajęć dzieci wykorzystały różne owoce i samodzielnie przygotowały sobie smaczne owocowe szaszłyczki.