Szkoła promująca zdrowie

ROK SZKOLNY    2022/2023

CZERWIEC

19-06 2023r. – PIKNIK ZDROWIA

 

Ta impreza już na stałe wejdzie w kalendarz naszych imprez szkolnych. Celem tej imprezy to przede wszystkim propagowanie zdrowej żywności, ale przede wszystkim dobra zabawa.

W tym roku klasy miały 3 konkurencje
1. Przygotowanie zdrowego jedzenia na piknik
2. Zaśpiewanie piosenki do ognisko
3. Pokaz mody ekologicznej.

Jury miało ciężki orzech do zgryzienia,aby wyłonić zwycięzcę. Poniżej kilka fotek.
Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy🤣


15-06 2023r. – Dzień rodziny

W czwartek odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny dla uczniów klas pierwszych i ich rodzicow. Zaproszeni na uroczystość goście mogli obejrzeć, przygotowany pod opieką wychowawców, występ swoich dzieci,które z ogromnym zaangażowaniem wystąpiły na scenie. Po części artystycznej wykonały również pokaz tańca. Cały występ wywołał gromkie brawa publiczności. Były życzenia, upominki wykonane przez dzieci i słowa podziękowania dla rodziców, a przy tym, jak można się było spodziewać, wiele wzruszeń. Tę wspaniałą uroczystość zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.


5 czerwca 2023 Piknik Rodzinny Przedszkolaków i Rodziców 🌼


Nasza szkoła brała czynny udział w akcji #MOVEWeek

#NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu @International Sport and Culture Association @nowwemove @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy”DolnyŚląsk”


KWIECIEŃ

05-04 2023r. – Spotkania ze szkolna pielęgniarką. Zasady higieny osobistej – znamy i je stosujemy.


18 kwietnia 2023 r. Dziś odwiedził nas Klub Sportowy Bloczek Team Pelplin

Chcesz Trenować Zapasy 🤼‍♀️🤼‍♂️ ‼️

SYX6gQj6Akga3gwEznDf-p1AZOYbYJxCxwW7dmBaBeQs&_rdr


20 kwietnia 2023 r. EKO – POTYCZKI

Po kilku latach przerwy spowodowanymi covid’em i innymi ciekawymi historiami, wznowiliśmy konkurs ekologiczny dla klas piątych: „Eko – potyczki”. Na razie na niewielką skalę, ale z ambitnymi planami na kolejne lata. Uczestnikom serdecznie gratulujemy szerokiej wiedzy ekologicznej a Zespołowi Kształcenia i Wychowania dziękujemy za ścisłą współpracę w zorganizowaniu potyczek.

Oprócz Eko – Potyczek z okazji Dnia Ziemi odbył się ponadto w naszej szkole konkurs na „Najciekawszą Zabawkę z Recyklingu”, który bezkonkurencyjnie wygrała uczennica klasy 8b – Inga Kuc. Serdecznie gratulujemy kreatywności i pomysłowości:)

 

 


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą szkołę w akcji „Szkoły pełne talentów”, organizowanej przez Lidl Polska🙂

Z puli dostępnych nagród otrzymaliśmy min. rakietki do tenisa stołowego.

Ze wszystkich nagród korzystają już z radością nasi uczniowie.


GRUDZIEŃ

20 grudnia 2022 r. – Szkolne Śpiewanie Kolęd


LISTOPAD

21 listopada 2022r. – Dzień Życzliwości

Dzisiaj, tj. 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji każda klasa udekorowała drzwi swojej sali oraz zorganizowała plebiscyt na Królową i Króla Życzliwości. Wyróżnione osoby zostały uroczyście ukoronowane na sali gimnastycznej, a tytułów pogratulowała im Pani Dyrektor Małgorzata Siemieńska. Słowa uznania dla Królowych i Królów za postawę pełną empatii, zrozumienia i życzliwości.
Wszyscy uczniowie w poprzedzającym święto tygodniu mieli możliwość wrzucenia do specjalnej skrzynki sympatycznych pozdrowień. Zebrane karteczki Samorząd Uczniowski dostarczył właśnie dzisiaj do właściwych adresatów.
Podczas dużej przerwy każdy mógł poczęstować się jabłkiem lub wybrać kolorowy balonik w zamian za życzliwy gest. Na kartkach dołączonych do owoców i balonów znajdowały się konkretne propozycje, np. zadzwonienie do swoich dziadków, powiedzenie rodzicom, że się ich kocha, pomoc koledze w wykonaniu trudnego zadania, wybrania na w-f kogoś, z kim do tej pory się nie ćwiczyło, czy powiedzenie komuś miłego słowa. Zdecydowana większość uczniów podeszła z uśmiechem do tych jakże sympatycznych zadań. Mamy nadzieję, że na co dzień nikt nie potrzebuje specjalnej zachęty do takich drobnych, ale jakże ważnych gestów. Bądźmy dla siebie dobrzy każdego dnia!


25 listopada 2022r. – Dzień Misia

16 listopada 2022r. – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w naszej szkole zrealizowano szereg zadań. Uczniowie klas I-III na lekcjach dowiedzieli się „Co to znaczy być tolerancyjnym?”. Dla starszych klas Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował akcję „Kolorowa Rączka”. Na dużej przerwie przy dźwiękach S.Sojki „Tolerancja”, każdy chętny na „rączce” wpisał przesłanie do kolegi/koleżanki. Z nich powstał na ścianie ogromny napis TOLERANCJA. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.


Warsztaty profilaktyczne dotyczące radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami

We współpracy z Koordynatorem Gminnych Programów Przeciwdziałania Uzależnieniom 9  listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami. Psychoterapeuci z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gdańskim – prowadząc warsztaty skoncentrowali się zwłaszcza nad sposobem radzenia ze złością w celu wyeliminowania agresji i przemocy w relacjach z innymi osobami w realu i w sieci. Uczniowie klas 4-8 dowiedzieli się również m.in. jak własne negatywne emocje można pozytywnie wykorzystać. Zdobyli cenną wiedzę i umiejętności, teraz muszą nauczyć się ją wykorzystywać i stosować. To wszystko po to, abyśmy nieustannie budowali przyjazną szkolną rodzinę, byli lubiani, potrafili się wzajemnie zrozumieć i wspierać.

Pamiętajmy, że zachowując swoje racje, możemy zadbać o dobre relacje. Dokonujmy właściwych wyborów ☺


Zdrowie na talerzu klasa 2A w akcji🥗🥙🧃🥦🍐🍌🍋🍊🍉🍈


Zdrowe soki i sałatka owocowa to jest TO!

Zdrowe odżywianie i ruch są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na rozwój człowieka i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wiedzą o tym przedszkolaki z Jabłowa i Owidza. W ramach akcji „Szkoła promująca zdrowie” dzieci przygotowały zdrowe soki, sałatkę owocową oraz dbały o swoją kondycję i dobre samopoczucie poprzez codzienną gimnastykę. 

 


PAŹDZIERNIK

28 października – DZIEŃ ODPOCZYNKU DLA ZSZARGANYCH NERWÓW

Nie od dziś wiadomo, że stres i nerwy są wrogiem człowieka. Postanowiliśmy, że ten dzień w naszej szkole będzie BEZSTRESOWY. Zrezygnowano więc ze sprawdzianów, kartkówek itp., a w zamian na lekcjach towarzyszyły nam nasze kochane przytulanki, podusie czy kocyki. Atmosfera była iście domowa i radosna. Na przerwach każdy mógł wybrać dla siebie aktywność ruchową lub krainę łagodności (z muzyką relaksacyjną). Mamy nadzieję, że każdy będzie dbać o swoje zdrowie, redukując poziom stresu i wybierając odpowiednią formę relaksu.

 


21 PAŹDZIERNIKA MOTYLKI” OBCHODZIŁY ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

Były obrazki, piosenki, wierszyki, zagadki a nawet bajka czytana przez mamę „ o Królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju”- J. Jasny
Aby jak najmocniej zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania dzieci uczestniczyły w zajęciu kulinarnym – kiszenie kapusty. W pierwszej części przedszkolaki zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. Czego potrzeba do zakiszenia kapusty? Motylki już to wiedzą.

W drugiej części zajęć dzieci wykorzystały różne owoce i samodzielnie przygotowały sobie smaczne owocowe szaszłyczki.


10 Października- ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Dbaj o siebie!!!!!            Bądź aktywny, spaceruj, ćwicz.       Wysypiaj się.      Dobrze się odżywiaj.
Myśl o sobie dobrze.         Uwierz w siebie.           Doceniaj drobiazgi i małe sukcesy.        Spotykaj się z przyjaciółmi.
Relaksuj się.

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

W okresie wrzesień – grudzień 2022 w naszej szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej.
Utworzono dwie grupy. Każda spotyka się dwa razy w tygodniu. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki wsparciu organu prowadzącego szkołę: Gminy Starogard Gdański.

Celem organizacji tych zajęć jest harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawa ogólnej kondycji i sprawności fizycznej uczniów. Na zajęciach kształtowany jest również nawyk prawidłowej postawy, a co za tym idzie przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy. Treści omawiane na zajęciach wspomagają zapobieganie nadwadze i otyłości wśród dzieci. Ponadto towarzyszący nam uśmiech i radość dostarczają pozytywnych emocji i sprzyjają budowaniu prawidłowych relacji rówieśniczych. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie fizyczne i psychiczne😊😊😊


ROK SZKOLNY    2021/2022


PIKNIK ZDROWIA (21 czerwca 2022)

Dzień zaskoczył nas niesprzyjającą aurą, więc zmieniliśmy plany i piknik odbył się na sali gimnastycznej. Każda klasa miała do wykonania określone zadania – przygotowanie: zdrowych, piknikowych przekąsek, propozycję wakacyjnej zabawy oraz plakatu pt. „Zdrowe i Bezpieczne Wakacje”.
Na kocach królowały więc owocowo-warzywne napoje i przekąski, a uczniowie wykazali się kreatywnością przygotowując zabawy na wakacyjny czas. Rewelacyjnie wykonali też edukacyjne plakaty. Werdykt mógł być tylko jeden – wszyscy spisali się na 6!
Atmosfera była fantastyczna, prawdziwie wakacyjna. Wspólne zabawy, pląsy i gry dały nam dużo uśmiechu i radości. Wszyscy poczuli, że WAKACJE TUŻ, TUŻ.

 

ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Życzy Zespół Szkoły Promującej Zdrowie.


Akcja „postaw na sport” organizowana przez OSIR w Starogardzie Gdańskim klasa 2a i 2 b


Dzień wody

Równo 30 lat temu, w 1992 roku,  Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 22 marca Światowym Dniem Wody. Wszyscy doskonale wiemy jak ważną rolę pełni woda w naszym życiu, że wodę należy oszczędzać i że wiele regionów świata cierpi na jej deficyt.

A co tak naprawdę wiemy o wodzie? Jakie ma właściwości? Cechy? Jakie ma „moce”? Na te pytania (i wiele innych) postanowiliśmy w tym roku odpowiedzieć za pomocą doświadczeń i eksperymentów. Poniżej fotorelacja.


Uczniowie klasy 3B z radością powitali wiosnę 🌞🌷🌳🌷

Marzanno, marzanno ty zimowa panno- dzisiaj Cię żegnamy, bo wiosnę witamy!

 


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – AKTYWNIE 

Wiosenne kanapeczki klasy 2B oraz pełne emocji gry na świeżym powietrzu (dziewczynki grały w szczura, w skakankę, hula hop o chłopaki grali w piłkę nożną).


DZIEŃ BEZ PLECAKA W NASZEJ SZKOLE😀😀😀😀😀


Dyniowe zabawy w grupie Motylków

Dynia i z dynią na różne sposoby. Były wyklejanki, pokaz dyniowej mody i tor przeszkód, ciasteczka z dyni i bukiet z udziałem dyni.

Najważniejsze, że wspaniała zabawa i humory dopisywały wszystkim
„Motylkom”


Andrzejki  w klasie 2b wesoło i zdrowo:-)

Były wróżby andrzejkowe, konkursy i zabawy oraz sok owocowo-warzywny przygotowany przez samych uczniów.


WTAMINOWY DZIEŃ CHŁOPAKA


LUNCH BOXY – PYSZNIE I ZDROWO


BINGO PRZYRODNICZE – BAWILISMY SIĘ SUPER!


ROK SZKOLNY    2020/2021

 


CZERWIEC

Zajęcia pokazowe KP Starogard

W minionym tygodniu mieliśmy okazję gościć na naszym boisku trenerów piłki nożnej z Klubu Piłkarskiego Starogard.
Zajęcia miały na celu zachęcanie dzieci od najmłodszych lat do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
Uczniowie klas I-IV wzięli udział w pokazowym treningu piłki nożnej, podczas którego pracowali nad koordynacją wzrokowo-ruchową, a także podstawowymi elementami techniki prawidłowej gry w piłkę nożną.

Trening cieszył się zainteresowaniem uczniów i przebiegł w radosnej atmosferze.

Ze sportowym pozdrowieniem
Pani Kasia Mierzejewska😀


KWIECIEŃ

DZIEŃ ZIEMII 2021

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi nie były takie jak do tej pory, dotychczasowe Eko – Potyczki musieliśmy zastąpić inną formą aktywności ekologicznej. Zrodził się pomysł posprzątania Waszych lasów i innych terenów tak obficie zaśmieconych i zaniedbanych. Oczywiście NIE ZAWIEDLIŚCIE!! Często razem z całymi Rodzinami spacerowaliście i zbieraliście nierzadko po kilka! worów śmieci. Myślę że nie tylko my przyrodnicy z PSP w Jabłowie, ale również mieszkańcy Waszych miejscowości, jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Po raz kolejny udowodniliście że można na Was liczyć 🙂


WRZESIEŃ

Na przełomie wakacji zespół do spraw Szkoły Promującej Zdrowie ogłosił konkurs pt: „Zostań Masterchefem Szkoły”.
Zadaniem uczniów było przygotowanie zdrowych dań i posiłków, opisanie ich oraz recenzja osób trzecich. Zadanie to nie było łatwe, jednak udało nam się wyłonić zwycięzcę!

Naszym Masterchefem szkoły została uczennica klasy VII B Wiktoria Śledź.

Gratulujemy!

Zespół również przyznał dwa  wyróżnienia dla uczennicy klasy VII A Julki Łepek oraz uczennicy z klasy VII B Alicji Żyjewskiej.

Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
Tymczasem Gratulujemy!

 


Zajęcia kreatywne w klasie 4 😉 to my lubimy.