Szkoła promująca zdrowie

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciach Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Działania te wypełniły okres przygotowawczy, w którym udało nam się wyłonić inicjatora oraz  stworzyć grupę inicjatywną, składającą się z Pani Dyrektor, nauczycieli wychowania fizycznego oraz uczennic z klasy VI i ich rodziców. Najpierw jednak nasi rodzice potwierdzili potrzebę dbania o zdrowie i zaakceptowali kontynuowanie przez szkołę działań prozdrowotnych.

O naszej inicjatywie poinformowaliśmy pracowników szkoły na posiedzeniach rady pedagogicznej i spotkaniach z nauczycielami, których zachęcaliśmy do wspólnej refleksji. Przeprowadziliśmy również ankiety na temat zdrowego stylu życia oraz dyskusje nad znaczeniem zdrowia i dobrego samopoczucia w szkole. Następnie przeprowadziliśmy w młodszych klasach warsztaty i pogadanki na temat zdrowia: „Czym jest zdrowie? Na czym polega zdrowe odżywianie? Jakie jest ich samopoczucie w szkole?” Kolejnym etapem było przeprowadzenie w starszych klasach ankiety, które pomogły ocenić poglądy uczniów, na temat atmosfery w szkole, ich samopoczucia oraz co wiedzą na temat zdrowego odżywiania.

Po przeprowadzonej analizie ankiet, wywiadów z uczniami i nauczycielami, zespół inicjatywny przeprowadził działania, które miały pomóc zrozumieć koncepcję i priorytety SzPZ, związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, działania rozwiązujące problemy, uzupełniające wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

Należą do nich między innymi:

1. w obszarze zdrowia psychicznego:
  • warsztaty socjoterapeutyczne, integracyjne
  • Dzień tańca – projekt edukacyjny z udziałem wszystkich klas,
  • Dzień Rodziny – wspólne aktywne spędzanie czasu wolnego,
  • Dzień Dziecka – integracja dzieci w różnym wieku poprzez zabawę i opiekę,
  • Andrzejki w szkole – tolerancja dla każdego,
  1. w obszarze zdrowia fizycznego:
  • Dzień wody,
  • „Śniadanie daje moc” w klasach młodszych,
  • Sprzątanie Świata (ekologia, segregacja odpadów, recykling),
  • Dzień Pluszowego Misia (marchewkowe ciasto, walory miodu),
  • Szkolne śpiewanie kolęd i pastorałek (jarmark świąteczny, potrawy świąteczne),
  • okolicznościowe spotkania dla seniorów (aktywny tryb życia w każdym wieku).
  • inne działania, w których inicjatorami są uczniowie naszej szkoły:
    • Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej,
    • Bike-owe wycieczki rowerowe,
    • Ratujmy pszczoły,
    • Poznaję wczoraj, działam dziś, tworzę jutro.

Grupa inicjatywna na rok szkolny 2018/2019 przygotowuje kolejny szereg rozmaitych działań – nowych i cyklicznych, które pomogą zrozumieć koncepcję SzPZ oraz poprawią samopoczucie uczniów i zadbają o zdrowe nawyki odżywiania, a w konsekwencji ukształtować nawyki zdrowego stylu życia.