Dnia 23 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Papieskiego.
Złożyły się na to święto dwie uroczystości:
Pierwsza to 40-sta rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego – Karola Wojtyły.
Druga natomiast to 100-tna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przedstawienie zatytułowane było „Jan Paweł II – Papież wolności i pokoju”.
Przypomnieliśmy wydarzenia, jakie Karol Wojtyła przeżył podczas II wojny światowej oraz te z 16 października 1978 r. Pokazaliśmy Jana Pawła II jako wielkiego patriotę i niestrudzonego Pielgrzyma Pokoju. Usłyszeliśmy wypowiedzi Papieża oraz chętnie śpiewanych piosenek.
Uroczystość przygotowała katechetka M. Wygocka wraz z uczniami PSP i III klasy gimnazjum.
Przed Uroczystością Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Koła Caritas udali się na pobliski cmentarz, aby uporządkować opuszczone i zaniedbane groby. Złożyliśmy stroiki, chryzantemy oraz zapaliliśmy znicze. Niech pamięć o tych, którzy odeszli będzie trwała, bo „Umarli chcą być pochowani w sercach”.
ORSZAK WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych już po raz kolejny w murach naszej szkoły miało miejsce spotkanie różnych świętych. Wśród aniołów korytarzem szkoły przeszedł orszak wszystkich świętych. Byli wśród nich: święty Stanisław Kostka, święty Józef, święty Dominik Savio, święta Bernadetta, święty Piotr, królowie i inni.
Po radosnym przemarszu wszyscy spotkaliśmy się na holu, aby wyśpiewać ulubione piosenki o świętych oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Opublikowany przez Lucyna Mania Poniedziałek, 19 listopada 2018
Szanowni Państwo
Fundacja Przyjazny Świat Dziecka zaprasza do udziału w akcji zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą . Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Rodzinne domy dziecka są jedną z najbardziej skutecznych form pomocy dzieciom pozbawionym opieki biologicznych rodziców. Mogą one znaleźć tam pomoc, schronienie i prawdziwy dom. Biorąc udział w akcji – pomagamy w realizacji podstawowego zadania rodzinnych domów dziecka – zapewnieniu dzieciom opieki w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w normalnej rodzinie.
Jednocześnie projekt ma wymiar edukacyjny. Uczy dzieci i młodzież empatii, a także pokazuje, że należy pomagać innym. Poza tym, udział w akcji sprawia, że uczniowie poprzez edukację ekologiczną zdobywają wiedzę na temat segregowania odpadów i od najmłodszych lat wdrażają ją w życie.
Mechanizm akcji jest niezwykle prosty. Uczniowie w trakcie roku szkolnego przynoszą do szkoły zalegające w ich domach gazety, czasopisma, zużyte zeszyty i luźne kartki papieru. Po zebraniu odpowiedniej ilości makulatury, wyznaczony przez dyrekcję koordynator (najczęściej jest to opiekun samorządu szkolnego) informuje o tym fundację, a ta odbiera ze szkoły zebraną makulaturę.
Aktualna edycja akcji skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkolaków i ich rodziców.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w naszej akcji.
Z poważaniem
Krzysztof Karaś
prezes zarządu
„Przywróćmy dzieciom uśmiech”
Bieg Kociewski 06.10.2018 kat. dziewczynek 2008-2009, na 100 startujących dziewczynek, Kinga Wylęgły 1 miejsce! Piotr Lokś 2 miejsce!
Ostatni bieg MKB Przyjaźń 07.10.2018 – Kinga Wylęgły 1 miejsce!
Piotr Lokś MKB rocznik 2007 – 1 miejsce!
Po wczorajszym sukcesie w Biegu Kociewskim dziś w Przyjaźni kolejne triumfy naszych małych mistrzów. Pierwsze wywiady dla TV… Wygrani MKB 2018 w kategorii dz. 2009 – Kinga Wylęgły i w kategorii ch. 2007 – Piotr Lokś. Reprezentanci PSP Jabłowo i Starogardzki Klub Lekkoatletyczny Filipides.
22.09.2018 Bieg Kamiennych Weselników – Somonino. Przedostatni bieg z cyklu MKB. Rocznik 2007 – 800 m, Piotr Lokś 1 miejsce!!!
22.09.2018 Bieg Kamiennych Weselników – Somonino. Przedostatni bieg z cyklu MKB. Rocznik 2009 – 400 m, Kinga 1 miejsce!!!
Po raz trzeci uczestniczyliśmy w różnych zajęciach odbywających się w ramach III Kociewskiego Festiwalu Nauki w Starogardzie Gdańskim. 4 października 2018 roku były to: Warsztaty ekologiczne, Chemia dla przedszkolaka, Myślimy nieszablonowo – zajęcia kreatywne, Pierwsza pomoc przedmedyczna. Każdy znalazł coś dla siebie. Zajęcia odbywały się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. i Pomorskiej Szkole Wyższej w Starogardzie Gd. Dziękujemy przewoźnikowi za bezpieczną podróż, a organizatorom Festiwalu za możliwość realizacji podstawy programowej w nieszablonowy sposób.