Przyłączamy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”

Zbliżające się święto 1 listopada prawie w każdym z nas wywołuje wspomnienia o osobach zmarłych: bliskich, powszechnie znanych, zapisanych na kartach historii ogólnonarodowej czy lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. My, społeczność uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Jabłowie, postanowiliśmy przyłączyć się do akcji zainicjowanej przez MEN i uczcić pamięć tych, którzy jeszcze nie tak dawno byli razem z nami w murach tej szkoły. Stworzymy galerię zdjęć naszych zmarłych nauczycieli, na ich grobach zapalimy znicze i złożymy skromne bukiety kwiatów. Odwiedzimy również miejsce zbrodni hitlerowskiej w Szpęgawsku, pobliski cmentarz; uporządkujemy te groby, o których chyba niewielu już pamięta. Opowiemy także o ludziach, którzy tworzyli polską kulturę, grając na deskach teatru, występując w filmach fabularnych i dokumentalnych, śpiewających na scenie i tworzących muzykę, autorach książek i poetach. Oby pamięć o nich trwała jak najdłużej!

Samorząd Uczniowski PSP w Jabłowie

 

Członkowie Szkolnego Koła Caritas także włączyli się w akcję „Szkoła pamięta”.
W tygodniu poprzedzającym Uroczystość Wszystkich Świętych udaliśmy się na pobliski cmentarz, aby uporządkować opuszczone i zaniedbane groby. Zauważyliśmy, że co roku grobów takich przybywa.
Zadbaliśmy o kilkanaście grobów. Złożyliśmy stroiki, zapaliliśmy znicze i wszystkich zmarłych objęliśmy modlitwą. Niech pamięć o nich trwa wiecznie.


Członkowie SKC