Światowy Dzień Kociewia

Drodzy Uczniowie!

10 lutego obchodzimy doroczny Światowy Dzień Kociewia na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o tym regionie. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga, który podczas kampanii napoleońskiej relacjonował generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu wysłanie patrolu „ku Gociewiu”. Wydarzenie to miało miejsce 10 lutego 1807 roku.

Kiedyś mieszkańcy naszego regionu, zwłaszcza na wsi, posługiwali się gwarą. Dziś jej znajomość zanika, dlatego zachęcam Was do zapoznania się ze słowniczkiem gwary kociewskiej, przygotowanym przez ucznia klasy 8 a – Pawła Łobockiego.

Czytając słowniczek, wzbogacicie swoją wiedzę o regionie, z którego   wywodzą się Wasi dziadkowie, rodzice oraz Wy.

Słowniczek

Życzę miłej lektury.

Pozdrawiam serdecznie
Justyna Banach-Załęska