Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W ostatnią środę, tj. 19.04.2023 najstarsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z licencjonowanym przewodnikiem obozu koncentracyjnego Stutthof panem Tomaszem Borowskim i wysłuchać prelekcji nt. martyrologii ludności Pomorza (i nie tylko) podczas II wojny światowej. Data spotkania zbiegła się z odbywającymi się w Oświęcimiu uroczystościami upamiętniającymi ofiary Holokaustu. Ósmoklasiści zostali zabrani na wirtualny spacer po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof, podczas którego zobaczyli, w jakich warunkach przyszło wegetować więźniom, którzy każdego dnia byli narażeni na śmierć z głodu, z wycieńczenia, na skutek znęcania się czy rozstrzelania. Zagadnienia, z którymi do tej pory zetknęli się na lekcjach historii czy języka polskiego, teraz nabrały większego znaczenia, bardziej realnego. Historie, które usłyszeli, mroziły krew w żyłach, ale także były przyczynkiem do zastanowienia się nad własnym losem, docenienia tego, co się posiada. „Nigdy więcej wojny, nigdy więcej”… – z taką nadzieją żyje każdy z nas.

Po spotkaniu uczniowie wzięli udział w quizie, dla zwycięzcy czekała nagroda w postaci książki pt. „Szczęściarz z rocznika 1917”, wydanej przez Muzeum Stutthof w Sztutowie.