Pod takim hasłem w PSP w Kokoszkowach zorganizowano II Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięły trzy uczennice naszej szkoły: Milena Wałdoch, Wioleta Marchewicz i Karolina Doering. Dziewczęta miały za zadanie napisanie trudnych dyktand, wykazując się znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Milena zajęła 1. miejsce w kategorii klas czwartych, a Karolina 2. w kategorii klas 7 i 8.
Wielkie brawa dla wszystkich uczestniczek konkursu!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2 – 3 pokoleń. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyła się również nasza szkoła. Na szkolnych korytarzach pojawiły się plansze z ciekawostkami i łamańcami językowymi. Najmłodsi grali w specjalnie przygotowaną na ten dzień grę „5 sekund”, w której mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego, bawili się w zgadywankę językową. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali oryginalne medale. Z kolei na uczniów starszych klas podczas długiej przerwy czekały specjalne zadania ukryte w kodach QR. Należało wskazać poprawną formę wyrazów i zwrotów, których używa się na co dzień. Dla najbardziej aktywnych uczestników gry przewidziano specjalne nagrody od nauczycieli języka polskiego i informatyki. Wszyscy bawili się wspaniale!
Dzięki działaniom podejmowanym z okazji MDJO, uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest trudny i nawet nam – Polakom sprawia wiele kłopotów. Jest jednak naszym skarbem i symbolem narodowym, o który należy dbać, zwracając szczególną uwagę na poprawność językową, zarówno w mowie, jak i w piśmie.
Mimo, że Światowy Dzień Kociewia wypadł w czasie ferii zimowych, to nie zapomnieliśmy o jego obchodach. 13 lutego 2024 roku spotkaliśmy się wszyscy na holu szkoły. Wysłuchaliśmy przyśpiewek kociewskich w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Obejrzeliśmy także prezentację i wysłuchaliśmy ciekawych informacji o naszym regionie i związanymi z nim atrakcjami turystycznymi, m.in. o fortyfikacjach pokrzyżackich, stalowych mostach na Wiśle w Tczewie, studni artezyjskiej w Skórczu. Pani Dyrektor jednak największą uwagę skierowała na znanych Kociewiaków. Przybliżyła nam postać Edwarda Pałłasza – kompozytora, autora melodii do naszego szkolnego hymnu. Zaprezentowała całą rzeszę sportowców, którzy osiągali sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych na Mistrzostwach Polski czy Igrzyskach Olimpijskich. Nie zapomniała wymienić naszych absolwentów, którzy też uprawiają sport i zdobyli medale na szczeblu ogólnopolskim. Pani Dyrektor zaskoczyła nas również prezentacją aktorów pochodzących z Kociewia. Jako nie lada ciekawostkę przedstawiła Paulinę Tyszewską – Agentkę Wywiadu Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.
Mieliśmy okazję poznać trzy różne wyróżnienia, które przyznawane są zasłużonym Kociewiakom. Są to: Ambasador Kociewia, Perełka Kociewia i Wierzyczanki. No i najciekawsze jest to, że niektóre wyróżnione osoby znamy osobiście. I tak:
Nasza uczennica w 2022 roku, już teraz absolwentka, zdobyła tytuł „Perełka Kociewia”.
Statuetkę Wierzyczanka, wzorowaną na rzeźbie, która znajduje się w starogardzkim parku, a przyznawaną corocznie przez Prezydenta Miasta Starogard Gdański, otrzymali:
w 2020 roku Hufiec ZHP Starogard Gdański, którego komendantem jest mama naszych uczniów,
w 2023 roku Teatr Medium, którego aktorem jest nasz nauczyciel.
Dowiedzieliśmy się też, dlaczego Kociewiacy wymieniają króla Jana III Sobieskiego jako Kociewiaka, mimo że nie urodził się na Kociewiu.
Tego dnia Pani Dyrektor wręczyła również wyróżnienia dla najlepszych uczniów. Nagrodę za wyniki w nauce za pierwszy okres roku szkolnego 2023/2024 otrzymało łącznie 20 uczniów. Zakończeniem tego szkolnego spotkania było wezwanie Pani Dyrektor: „Rozsławiajcie Kociewie swoją nauką, zachowaniem, postawą, zdolnościami, a w przyszłości pracą i pasją”.
„Motylki” w przedszkolu w Lipinkach miały okazję poznać kolejny zawód jakim jest GEODETA. Rodzice Huberta w bardzo przystępny sposób opowiedzieli o tej dość trudnej, jak dla dzieci profesji. Przydały się też narzędzia jakimi posługuje się geodeta, m. in. niwelator, łata, pryzmat, GPS aby przybliżyć dzieciom jego pracę Dzieci otrzymały próbne mapki, na których mogły wg swojego pomysłu nanieść poprawki😉.
Dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas i miłe spotkanie. 😁