MDJO – skrót zagadka? Nie dla nas!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona  zanikiem w ciągu 2 – 3 pokoleń. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyła się również nasza szkoła. Na szkolnych korytarzach  pojawiły się plansze z ciekawostkami i łamańcami językowymi. Najmłodsi grali w specjalnie przygotowaną na ten dzień grę „5 sekund”, w której mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego, bawili się w zgadywankę językową. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali oryginalne medale. Z kolei na uczniów starszych klas podczas długiej przerwy czekały specjalne zadania ukryte w kodach QR. Należało wskazać poprawną formę wyrazów i zwrotów, których używa się na co dzień. Dla najbardziej aktywnych uczestników gry przewidziano specjalne nagrody od nauczycieli języka polskiego i informatyki. Wszyscy bawili się wspaniale!

Dzięki działaniom podejmowanym z okazji MDJO, uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest trudny i nawet nam – Polakom sprawia wiele kłopotów. Jest jednak naszym skarbem i symbolem narodowym, o który należy dbać, zwracając szczególną uwagę na poprawność językową, zarówno w mowie, jak i w piśmie.