Światowy Dzień Kociewia

Mimo, że Światowy Dzień Kociewia wypadł w czasie ferii zimowych, to nie zapomnieliśmy o jego obchodach. 13 lutego 2024 roku spotkaliśmy się wszyscy na holu szkoły. Wysłuchaliśmy przyśpiewek kociewskich w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Obejrzeliśmy także prezentację i wysłuchaliśmy ciekawych informacji o naszym regionie i związanymi z nim atrakcjami turystycznymi, m.in. o fortyfikacjach pokrzyżackich, stalowych mostach na Wiśle w Tczewie, studni artezyjskiej w Skórczu. Pani Dyrektor jednak największą uwagę skierowała na znanych Kociewiaków. Przybliżyła nam postać Edwarda Pałłasza – kompozytora, autora melodii do naszego szkolnego hymnu. Zaprezentowała całą rzeszę sportowców, którzy osiągali sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych na Mistrzostwach Polski czy Igrzyskach Olimpijskich. Nie zapomniała wymienić naszych absolwentów, którzy też uprawiają sport i zdobyli medale na szczeblu ogólnopolskim. Pani Dyrektor zaskoczyła nas również prezentacją aktorów pochodzących z Kociewia. Jako nie lada ciekawostkę przedstawiła Paulinę Tyszewską – Agentkę Wywiadu Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Mieliśmy okazję poznać trzy różne wyróżnienia, które przyznawane są zasłużonym Kociewiakom. Są to: Ambasador Kociewia, Perełka Kociewia i Wierzyczanki. No i najciekawsze jest to, że niektóre wyróżnione osoby znamy osobiście. I tak:

  1. Nasza uczennica w 2022 roku, już teraz absolwentka, zdobyła tytuł „Perełka Kociewia”.
  2. Statuetkę Wierzyczanka, wzorowaną na rzeźbie, która znajduje się w starogardzkim parku, a przyznawaną corocznie przez Prezydenta Miasta Starogard Gdański, otrzymali:
  • w 2020 roku Hufiec ZHP Starogard Gdański, którego komendantem jest mama naszych uczniów,
  • w 2023 roku Teatr Medium, którego aktorem jest nasz nauczyciel.

Dowiedzieliśmy się też, dlaczego Kociewiacy wymieniają króla Jana III Sobieskiego jako Kociewiaka, mimo że nie urodził się na Kociewiu.

Tego dnia Pani Dyrektor wręczyła również wyróżnienia dla najlepszych uczniów. Nagrodę za wyniki w nauce za pierwszy okres roku szkolnego 2023/2024 otrzymało łącznie 20 uczniów. Zakończeniem tego szkolnego spotkania było wezwanie Pani Dyrektor: „Rozsławiajcie Kociewie swoją nauką, zachowaniem, postawą, zdolnościami, a w przyszłości pracą i pasją”.

Samorząd Uczniowski
PSP w Jabłowie