Ważne informacje

Szanowni Rodzice,
Drodzy Uczniowie,

aby uniknąć realnego zakażenia koronowirusem wszyscy musimy być odpowiedzialni za siebie i innych. Wolny czas, który został wprowadzony należy spędzić w domu ograniczając kontakty z innymi osobami w tym z rodziną i znajomymi.

Osoby przyjeżdżające z zagranicy powinny niezwłocznie zadzwonić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim (nr telefonu 58 562 28 57), aby uzyskać informację jak dalej postępować.

 

Szkoła w dniach 16-25 marca 2020 roku jest zamknięta.

W pilnych sprawach można kontaktować się z Dyrektorem Szkoły za pośrednictwem e-mail:

 1. Rodzice: poprzez e-dziennik
 2. Interesanci: sekretariat@szkolajablowo.pl

 

Życzę nam wszystkim, aby czas wolny przyczynił się do wzmocnienia więzi rodzinnych poprzez m.in. wspólną zabawę, ale i naukę. Proszę odpowiedzialnie podejść do zadań domowych, które można znaleźć w e-dzienniku od 16 marca. Jeśli podręczniki zostały w szkole, nauczyciele wskażą strony internetowe z odpowiednimi treściami.

Ponadto przypominamy, że:

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się korokowirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych również wspólne zabawy z koleżankami i kolegami np. na boisku czy placu zabaw, organizowanie urodzin czy innych spotkań.

 

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

 

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie. Warto często pić wodę.

 

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym stoły, biurka, klamki, włączniki światła, poręcz muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekującego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

 

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywani posiłków.

 

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 2 metry odległości z inną osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli masz takie objawy i niepokoją Was nie idź do przychodni tylko zadzwoń do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim (nr telefonu 58 562 28 57), aby uzyskać informację co robić dalej.

 

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmy

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litów płynów – najlepiej PIJ WODĘ. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzenienia się koronowirusa.

 

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronowirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego, a szczególnie w chwili ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Korzystaj więc ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronowirusem.

 

Małgorzata Siemieńska

Dyrektor Szkoły

 

KOMUNIKATY:

 1. Wójta Gminy Starogard Gdański https://bip.ugstarogard.pl/wiadomosci/1421/wiadomosc/512126/zarzadzenie_nr_adm272020_wojta_gminy_starogard_gdanski_z_dnia_12
 2. Głównego Inspektoratu Sanitarnego
 3. Apel Głównego Inspektora Sanitarnego do uczniów https://gis.gov.pl/aktualnosci/apel-glownego-inspektora-sanitarnego/
 4. zamknięcie granic państwa https://gis.gov.pl/aktualnosci/zamkniete-granice-przed-koronawirusem/
 5. dla podróżujących https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-47-warszawa-12-marca-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-who-ecdc-i-cdc/
 6. dotyczący żywności i korona wirusa https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/
 7. odwiedzin osób bliskich https://gis.gov.pl/aktualnosci/zalecenia-glownego-inspektora-sanitarnego-dot-odwiedzin-osob-bliskich-i-wizyt-przedstawicieli-handlowych-oraz-medycznych-w-szpitalach/
 8. jak skutecznie myć ręce https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
 9. Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
 10. Ministerstwa Edukacji Narodowej https://www.gov.pl/web/edukacja/o-czym-nalezy-wiedziec-zawieszenie-zajec-w-szkolach-przedszkolach-placowkach-oswiatowych–pytania-i-odpowiedzi