22 kwietnia 2020 – czy tylko wirtualne święto naszej planety?

Dzień Ziemi – Earth Day – corocznie obchodzony jest w dniu 22 kwietnia. Dzień ten na świecie obchodzony jest od 1970 roku, a w Polsce od 1990 roku. To największe ekologiczne święto świata w bieżącym roku obchodzimy w sieci Internet

Idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona – senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa -Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.*

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce nie tylko organizacje pozarządowe popularyzującą działania ekologii, ale i … nasza szkoła J choć w tym roku nie widać nas na ulicach, parkach i lasach naszych miejscowości.

Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi brzmi ”Działamy na rzecz ochrony klimatu”. Wszyscy skupiają się na ochronie środowiska i walce ze zmianami klimatycznymi. Ministerstwo Klimatu wraz z Bankiem Ochrony Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowało warsztaty online. Już od 11:40 będzie można wziąć w nich udział na stronie www.dzienziemiwmk.pl.

Dzisiaj obserwujemy, że ograniczenie aktywności człowieka spowodowane pandemią COVID-19 ma wręcz zbawienny wpływ na naszą planetę. Jest to tylko chwilowa przerwa, ale już po miesiącu zaobserwować możemy zmiany choćby w zachowaniu zwierząt – doniesienia sieci Internet i innych mediów.

Nie zniszczmy tego! Ograniczajmy produkcję ilości odpadów i zużycie wody. To może każdy i nie tylko przez chwilę! Musimy mieć świadomość konsekwencji problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem wielu gatunków zwierząt i roślin. Koniczne jest ustawiczne promowanie działań ograniczających zanieczyszczenie środowiska.

Światowe działania zacznijmy od siebie, od swojego podwórka, ścieżki rowerowej, pobliskiego parku i lasu. Pamiętajmy, że nasze miejsce zamieszkania, nasza miejscowość, nasze Kociewie, nasza Polska, nasza planeta to NASZA SPRAWA.

 

Małgorzata Siemieńska
21.04.2020

 

*Źródło: WIKIPEDIA Wolna encyklopedia

*Pixabay License, Free for commercial use – No attribution required