Miesiąc: luty 2021
W 2021 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada na 21 lutego ( niedziela).
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego (wówczas wschodni Pakistan). Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.
Zachęcam Was do obejrzenia krótkich filmików z cyklu „ Błyskawiczne dzieje polszczyzny” . Przedstawiają one w ciekawy i zabawny sposób rozwój naszego języka ojczystego w poszczególnych okresach historycznych.
Odcinek 1. Polszczyzna jako język słowiański
Odcinek 2. Powstanie języka polskiego
Odcinek 3. Rozwój polszczyzny w średniowieczu
Odcinek 4. Najstarsze zabytki piśmiennictwa
Odcinek 5. Renesans i polszczyzna
Odcinek 6. Polszczyzna barokowa i sarmacka
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Banach-Załęska
Od 17 do 19 marca tzw. próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne od 17 do 19 marca br.
Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.
Harmonogram przeprowadzania testów diagnostycznych
- 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
- 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Walentynki w przedszkolu
Karnawał u naszych najmłodszych
Co roku, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia.
Został on ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE z Tczewa oraz Stowarzyszenia Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Regionie. Nasi uczniowie zaangażowali się w obchody Światowych Dni Kociewia poprzez twórcze prace na lekcjach plastyki. Wykonali z tej okazji projekty przedmiotów użytkowych, projekty murali oraz puzzle wszystko w motywach Kociewia.
#kociewie, #kochamkociewie, #swiatowydzienkociewia
Światowy Dzień Kociewia
Drodzy Uczniowie!
10 lutego obchodzimy doroczny Światowy Dzień Kociewia na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o tym regionie. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga, który podczas kampanii napoleońskiej relacjonował generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu wysłanie patrolu „ku Gociewiu”. Wydarzenie to miało miejsce 10 lutego 1807 roku.
Kiedyś mieszkańcy naszego regionu, zwłaszcza na wsi, posługiwali się gwarą. Dziś jej znajomość zanika, dlatego zachęcam Was do zapoznania się ze słowniczkiem gwary kociewskiej, przygotowanym przez ucznia klasy 8 a – Pawła Łobockiego.
Czytając słowniczek, wzbogacicie swoją wiedzę o regionie, z którego wywodzą się Wasi dziadkowie, rodzice oraz Wy.
Życzę miłej lektury.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Banach-Załęska
UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!
Egzamin ósmoklasisty 2021
Termin główny – harmonogram
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym w 2021 r. dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
- język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00Wyniki egzaminów w terminie podstawowym uczniowie poznają 2 lipca 2021 roku.
Terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.
więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-rekrutacji-do-szkol
więcej informacji: