Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

przekazuję niżej informację otrzymaną z MEN na temat przedłużenia terminu kształcenia na odległość oraz egzaminu ósmoklasisty.

Jednocześnie dziękuję Państwu za to, że w sposób odpowiedzialny podchodzicie do realizacji obowiązku szkolnego Waszych dzieci, za współpracę, za konstruktywne uwagi na temat kształcenia na odległość. Mimo, że trwa ono już miesiąc, to mamy świadomość, że każdy kolejny dzień wymaga takiego samego wysiłku od nas wszystkich.
Uczniom zaś dziękuję za systematyczną naukę i wspaniałe jej efekty. Wiele przyjemności sprawia mi oglądanie Waszych wszystkich prac. Gratuluję Wam staranności i pomysłowości, Rodzicom wsparcia i cierpliwości, a Nauczycielom zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków.

Pozdrawiam ciepło,
Małgorzata Siemieńska
24.04.2020


_Szanowni Państwo Dyrektorzy,_

informuję, że DO 24 MAJA BR. została przedłużona przerwa w
nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Regulacje w tym
zakresie zostały ujęte w nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji
Narodowej.

Dodatkowo opublikowaliśmy dziś HARMONOGRAM EGZAMINÓW. Egzamin
ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. Pisemne
egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca. W tym roku szkolnym nie
odbędą się natomiast ustne egzaminy maturalne. Egzamin
potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.

Proszę o zapoznanie się z komunikatami w tej sprawie oraz o
przekazanie informacji nauczycielom i pracownikom Państwa placówki.
Zachęcam również do śledzenia informacji publikowanych na naszej
stronie internetowej www.gov.pl/edukacja

Dziękuję Państwu za wspieranie uczniów i nauczycieli oraz wszelkie
wysiłki wkładane w organizację kształcenia na odległość.

_Z wyrazami szacunku_
_Dariusz Piontkowski_
_Minister Edukacji Narodowej_


Linki:
——
[1] http://www.gov.pl/edukacja
[2] https://dokumenty.men.gov.pl/Nowelizacja_rozporzadzenia_MEN_-_COViD-19_art_30b_24_04.pdf
[3] https://dokumenty.men.gov.pl/Uzasadnienie_do_nowelizacji_rozporzadzenia_MEN_–_COViD-19_art_30b_24_04.pdf
[4] https://dokumenty.men.gov.pl/2020_04_24_Ksztalcenie_na_odleglosc_przedluzone_do_24_maja.docx
[5] https://dokumenty.men.gov.pl/2020_04_24_Harmonogram_egzaminow_komunikat_MEN.DOCX

Tegoroczne „Pole Nadziei” wygląda przepięknie.

Żonkile sadziliśmy aby zbierać środki, które przeznaczane są na wsparcie i potrzeby pacjentów paliatywnych oraz ich rodzin w hospicjum stacjonarnym i domowym w Starogardzie Gdańskim. Niestety z racji izolacji, pięknych kwiatów nie możemy zamienić na pieniążki. Nic straconego. Znajdziemy inny sposób wsparcia hospicjum.
Czekamy na pomysły.

22 kwietnia 2020 – czy tylko wirtualne święto naszej planety?

Dzień Ziemi – Earth Day – corocznie obchodzony jest w dniu 22 kwietnia. Dzień ten na świecie obchodzony jest od 1970 roku, a w Polsce od 1990 roku. To największe ekologiczne święto świata w bieżącym roku obchodzimy w sieci Internet

Idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona – senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa -Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.*

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce nie tylko organizacje pozarządowe popularyzującą działania ekologii, ale i … nasza szkoła J choć w tym roku nie widać nas na ulicach, parkach i lasach naszych miejscowości.

Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi brzmi ”Działamy na rzecz ochrony klimatu”. Wszyscy skupiają się na ochronie środowiska i walce ze zmianami klimatycznymi. Ministerstwo Klimatu wraz z Bankiem Ochrony Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowało warsztaty online. Już od 11:40 będzie można wziąć w nich udział na stronie www.dzienziemiwmk.pl.

Dzisiaj obserwujemy, że ograniczenie aktywności człowieka spowodowane pandemią COVID-19 ma wręcz zbawienny wpływ na naszą planetę. Jest to tylko chwilowa przerwa, ale już po miesiącu zaobserwować możemy zmiany choćby w zachowaniu zwierząt – doniesienia sieci Internet i innych mediów.

Nie zniszczmy tego! Ograniczajmy produkcję ilości odpadów i zużycie wody. To może każdy i nie tylko przez chwilę! Musimy mieć świadomość konsekwencji problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem wielu gatunków zwierząt i roślin. Koniczne jest ustawiczne promowanie działań ograniczających zanieczyszczenie środowiska.

Światowe działania zacznijmy od siebie, od swojego podwórka, ścieżki rowerowej, pobliskiego parku i lasu. Pamiętajmy, że nasze miejsce zamieszkania, nasza miejscowość, nasze Kociewie, nasza Polska, nasza planeta to NASZA SPRAWA.

 

Małgorzata Siemieńska
21.04.2020

 

*Źródło: WIKIPEDIA Wolna encyklopedia

*Pixabay License, Free for commercial use – No attribution required

 

Dzieci uczą rodziców w domu!

 

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl ukazują się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii, historii, a nawet astronomii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania  darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców.

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

KOLEJNE ETAPY ZAPOBIEGANIA ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ COVID-19

Szanowni Państwo,
doniesienia Rządu RP przedstawiają etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Nie ma tutaj konkretnych dat, ale propozycje etapów odstępowania od ograniczeń. Zachęcam do zapoznania się z pełną wersją tych informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy

Pozdrawiam,
Małgorzata Siemieńska
17.04.2020

Lektury zawsze pod ręką! 60-dniowy darmowy dostęp w Empik Go

Drodzy Rodzice,

Uczniowie i Nauczyciele,

w imieniu Empik przypominam, że jeszcze do najbliższego wtorku (14 kwietnia) można aktywować kod gwarantujący 60-dniowy darmowy dostęp do 13 tysięcy ebooków i audiobooków w Empik Go. Wśród nich w tej wirtualnej bibliotece znajdziecie większość lektur obowiązkowych i uzupełniających dla klas szkoły podstawowej w formie książek elektronicznych oraz w formie książek do słuchania a także dodatkowe opracowania jako podcasty z cyklu „Ale co chodzi?”, które ułatwią zrozumienie wątpliwych kwestii i będą nieocenioną pomocą przy nauce.

Aby uzyskać dostęp do tej bazy i lektur, wystarczy wygenerować kod aktywujący usługę Empik Premium na stronie: https://www.empik.com/czas-w-domu, a następnie postępować według instrukcji. Kolejny krok to pobranie na smartfon, tablet bądź czytnik ebooków Inkbook aplikacji Empik Go. Dzięki niej będzie można przeglądać całą ofertę (sekcja „dostępne w Empik Premium”) i czytać ebooki oraz słuchać audiobooki w dowolnym momencie. To bardzo proste!

Empik oraz ja mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z ich dużym zainteresowaniem jako ta, która wychodzi naprzeciw aktualnym wyzwaniom i potrzebom w całym procesie edukacji. To ważne, by w okresie zamknięcia szkół każdy uczeń mógł korzystać z biblioteki bez ograniczeń.

Ponadto każdy przedszkolak bawiąc się w domu może słuchać czytanej książeczki… to zapewne pozwoli rodzicom i starszemu rodzeństwu na chwilę wytchnienia w czasach domowej izolacji:-)

 

Warto skorzystać, polecam.
Małgorzata Siemieńska